| Actuator | Pneumatic Diaphragm Actuator (standard) |
|---|---|
| Conditions | New |
| Application | Ethylene, Air Separation, LNG Liquefaction |
| Power | Pneumatic |
| Applicable Medium | Water, Oil, Liquefied Gas, Etc. |
| Warranty | 1 Years |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Model Number | 6524 184400 |
| Seal | NBR, EPDM, FKM |
| Body Material | Brass |
| Communication | HART 7 |
|---|---|
| Housing And Cover | Aluminum (Alloy No. 230) Powder Coated |
| Protection Class | IP 66/Type 4X |
| Ambient Temperature | -40 ... 85°C (-40 ... 185°F) |
| Supply Air Pressure | 1.4-10 Bar (20-145 Psig) |
| Supply Power | Loop Powered, 4- 20 MA |
|---|---|
| Hlysteresis | < 0.5% |
| Supply Pressure | 1 4 8 Bar / 20-115 Psi |
| Air Quality | Acc. To ISO 8573-1 |
| Protection Class | IP66. Nema 4x |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Packaging Details | Cardboard box + protection |
| Bonnet Type | Standard Or Heat Dissipated |
|---|---|
| Trim Design | Balanced Or Unbalanced |
| Flow Characteristics | Equal Percentage/Linear/Quick Opening |
| Leakage Rating | ANSI Class IV-VI |
| Noise Reduction Rating | Meets IEC Standards |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Input Signal | Electric |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Input Pressure | 1.4...6 Bar |
|---|---|
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
| Ambient Air Temperature For Operation | -40...80 °C (-40...176 °F) |
| Communication Port Protocol | HART, 4...20 MA Profibus FOUNDATION Fieldbus |
| IP Degree Of Protection | IP66 |
| Communication | HART |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Packaging Details | Cardboard box |
| Input | 4-20 MA DC (resistance 300 Ω) |
|---|---|
| Communication | HART6 (AVP102) |
| Air Supply | 140-700 KPa |
| Air Use | 4 L/min (N) Single-acting At Balance |
| Max Flow | 110 L/min (N) Single-acting At 400 KPa |