| Supply Power | Loop Powered, 4- 20 MA |
|---|---|
| Hlysteresis | < 0.5% |
| Supply Pressure | 1 4 8 Bar / 20-115 Psi |
| Air Quality | Acc. To ISO 8573-1 |
| Protection Class | IP66. Nema 4x |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Packaging Details | Cardboard box + protection |
| Bonnet Type | Standard Or Heat Dissipated |
|---|---|
| Trim Design | Balanced Or Unbalanced |
| Flow Characteristics | Equal Percentage/Linear/Quick Opening |
| Leakage Rating | ANSI Class IV-VI |
| Noise Reduction Rating | Meets IEC Standards |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Input Signal | Electric |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Input Pressure | 1.4...6 Bar |
|---|---|
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
| Ambient Air Temperature For Operation | -40...80 °C (-40...176 °F) |
| Communication Port Protocol | HART, 4...20 MA Profibus FOUNDATION Fieldbus |
| IP Degree Of Protection | IP66 |
| Communication | HART |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Packaging Details | Cardboard box |
| Input | 4-20 MA DC (resistance 300 Ω) |
|---|---|
| Communication | HART6 (AVP102) |
| Air Supply | 140-700 KPa |
| Air Use | 4 L/min (N) Single-acting At Balance |
| Max Flow | 110 L/min (N) Single-acting At 400 KPa |
| Operating Temperature Limits | -58°F To 185°F (-50°C To 85°C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi |
| Insulation Resistance | Greater Than 10 G Ohms At 50% RH |
| Fast Transient Burst | No Effect At 2 KV |
| Relative Humidity | 10 To 90% Non-condensing |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Digital Positioner | 4 - 20 MA (HART) |
| Valve Setpoint | 4-20mA, 450 Ohms Input Resistance |
| Seat Material | CTFE, Vespel SP21 |
|---|---|
| Packaging Details | Export wooden boxes for foreign trade, IPPC sterilized wooden boxes and plywood boxes for export customs inspection-free. Size: 60*30*40 (cm) |
| Delivery Time | 4-10 weeks |
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 |