| Communication Platform | HART |
|---|---|
| Type | Digital Valve Positioner |
| Supply Pressure | 20 - 100 Psi (1.4 – 7 Bar) |
| Warranty | 1 Year |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Control Type | On/Off, Throttling |
|---|---|
| Structure | Control |
| Power Source | Pneumatic, Manual |
| Power | Pneumatic |
| Actuation | Spring-return, Linear |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Casting |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |
| Product Type | Valve Position |
|---|---|
| Connection | Flange,Clamp,Thread, Sanity Thread |
| Condition | New |
| Pressure Setting Range | 5-100 Psi (0.35-7 Bar) |
| Attachment To | Linear Actuator, Single Acting |
| Pneumatics | Air Or Sweet Natural Gas |
|---|---|
| Power Supply | 4-20mA |
| Connections (Supply And Actuator) | 1/2" NPT |
| Accuracy | ± 0.5 Percent Full Span |
| Valve Type | Control Valve |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Casting |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |
| Pneumatics | Air Or Sweet Natural Gas |
|---|---|
| Power Supply | 4-20mA |
| Connections (Supply And Actuator) | 1/2" NPT |
| Accuracy | ± 0.5 Percent Full Span |
| Valve Type | Control Valve |
| Valve Size | NPS 6, NPS 8, NPS 10, NPS 12, NPS 16 |
|---|---|
| Shutoff Class | Class IV (FCI 70-2), Class VI (FCI 70-2) |
| Process Connection Type | Flange |
| Pressure Class | ASME |
| Operating Temperature | Low Temperature (-40F), High Temperature (250F) |
| Power Source | Pneumatic, Manual |
|---|---|
| Actuation | Spring-return, Linear |
| Structure | Control |
| Application | General |
| Warranty | 1 Year |
| Connection | Flange,Clamp,Thread, Sanity Thread |
|---|---|
| Diameter Nominal | 2.5 |
| Standards | API 6DSS/6A ASME B16.34 BPVC Sec. VIII |
| Customized Support | OEM |
| Attachment To | Linear Actuator, Single Acting |