| Port | Main Ports In China |
|---|---|
| Packaging Details | Packing type: cardboard box Dimension: Approximate Weight 2.7 kg (6 pounds) |
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Month |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Fisher |
| Accuracy | +/- 0.5 Percent Full Span |
|---|---|
| Linearity | +/- 1 Percent Full Scale |
| Model Number | SVI II |
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe,Rotary And Linear |
| Air Supply Pressure | Single-Acting(1.4 To 6.9 Bar), Double-Acting(1.4 To 10.3 Bar) |
| Model Number | SVI II |
|---|---|
| Air Supply Pressure | Single-Acting(1.4 To 6.9 Bar), Double-Acting(1.4 To 10.3 Bar) |
| Materials | Copper-free Aluminum Housing |
| Hysteresis + DeadBand | +/- 0.3 Percent Full Span |
| Condition | New |
| Storage Temperature Limits | -58° F To 185° F (-50° C To 85° C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi Unit |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Repeatability | ± 0.3% Full Span |
| Temperature Effect | < 0.005% /° F Typical; -40° F To 180° F (< 0.01% /° C ) |
| Storage Temperature Limits | -58° F To 185° F (-50° C To 85° C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi Unit |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Repeatability | ± 0.3% Full Span |
| Temperature Effect | < 0.005% /° F Typical; -40° F To 180° F (< 0.01% /° C ) |
| Standard Model | -20 To +80° |
|---|---|
| Input Signal / Characteriatic | 4 To 20, 4 To 12, 12 To 20 MA DC / Linear |
| Air Supply | 140 To 700 KPa |
| Brand | KOSO |
| Low Temp.model | -50 To +60° |
| Temperature Range | -320 To +842 °F (-196 To +450 °C) |
|---|---|
| ANSI Class | 150 To 2500 |
| Heating Jacket | Class 150 |
| Size | 1/2 |
| Warranty | 1 Year |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Aluminum |
| Packaging Details | Export wooden boxes for foreign trade, IPPC sterilized wooden boxes and plywood boxes for export customs inspection-free. Size: 60*30*40 (cm) |
| Area Classification | Explosion Proof, Intrinsically Safe, Non-incendive, Dust |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | No |
| Input Signal | Electric |
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi Unit |
|---|---|
| Ambient Humidity | 10 To 95% Non-condensing |
| Storage Temperature Limits | -58° F To 185° F (-50° C To 85° C) |
| Temperature Effect | < 0.005% /° F Typical; -40° F To 180° F (< 0.01% /° C ) |
| Name | Masoneilan SVI FF |