| Input Signal | 4~20mA DC |
|---|---|
| Impedance | 500Ω (20mA DC) |
| Supply Pressure | 0.14~0.7MPa |
| Stroke | Linear Type:10~150mm, Rotary Type:0~90º |
| Air Connection | PT1/4, NPT1/4 |
| Model Number | SP500 |
|---|---|
| Action | Single Action / Fail Vent |
| Magnet Bracket Material | Die Cast Aluminium |
| Shipping Weight | 2.2 Kg |
| Enclosure Rating | IP65 |
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
|---|---|
| Input Pressure | 1.4-6 Bar 20-90 Psi |
| Pneumatic Operation | Single Acting Double Acting |
| Model Number | SRI990 |
| Linearity | < 0.4 % Of The Travel Span |
| Supply Air | 2.5-10 Bar |
|---|---|
| Air Output Capacity | Up To 60 M³/h (with Two Modules) |
| Protection | IP66 |
| Ambient Temp | -40 °C To +85 °C |
| Housing | Aluminium, Stainless Steel |
| Safety Certifications | NIL |
|---|---|
| Supply Media | Air |
| Data Interface | Wired |
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Input Signal | Electric |
| Area Classification | Explosion Proof, Intrinsically Safe, Non-incendive, Dust |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | No |
| Input Signal | Electric |
| Area Classification | Explosion Proof, Intrinsically Safe, Non-incendive, Dust |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | No |
| Input Signal | Electric |
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe,Rotary And Linear |
|---|---|
| Diagnostics | Standard Diagnostics,Advanced Diagnostics |
| Model Number | SVI II |
| Air Delivery | 280 SLPM @ 30psi |
| Air Supply Pressure | Single-Acting(1.4 To 6.9 Bar), Double-Acting(1.4 To 10.3 Bar) |
| Valve Setpoint | 4-20mA, 450 Ohms Input Resistance |
|---|---|
| Minimum Current Signal | 3.2mA |
| Remote Position Sensor | 1 KOhms |
| Required Terminal Voltage | 9Vdc At 20mA |
| Approximate Weight | 3.5 Kg (8.0 Pounds) |
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | No |
| Input Signal | Electric |
| Max Outlet Pressure | 150 Psi |