| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
|---|---|
| Model Number | SVI II |
| Minimum Current Signal | 3.2 MA |
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe,Rotary And Linear |
| Accuracy | +/- 0.5 Percent Full Span |
| Port Size | 1 |
|---|---|
| Operating Temp. Range | - |
| Communication Protocols | S |
| Input Signal | 4 |
| Operational Pressure Range | 1 |
| Input Signal | 4-20 MA DC (9-28 V DC Loop) |
|---|---|
| Repeatability | ±0.5% F.S. |
| Ambient Temp | Standard: -20 °C To +70 °C (-4 °F To +158 °F) |
| Weight | Approx. 2.7-2.8 Kg (6.0-6.2 Lb) |
| Protection | IP66 |
| Condition | New |
|---|---|
| Power Supply | 4-20 MA |
| Linearity | +/- 1 Percent Full Scale |
| Diagnostics | Standard Diagnostics,Advanced Diagnostics |
| Pneumatics | Air Or Sweet Natural Gas – Regulated And Filtered |
| Attachment | Pipe Or Wall Mounting |
|---|---|
| Mounting Position | Upright, Condensate Drainage Downwards |
| Ambient Temperature | -40 … +60°C |
| Material | Steel |
| Weight, Approx. | 1.8 Kg |
| Features | Easy, Simple, Accurate |
|---|---|
| Air Delivery | 280 SLPM @ 30psi |
| Supply Pressure | 20 To 150psi |
| Minimum Current Signal | 3.2 MA |
| Materials | Copper-free Aluminum Housing |
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, TIIS, Natural Gas Certified |
|---|---|
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Power Source | Local |
| Data Interface | Wired |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Media | Air |
|---|---|
| Operative Temperature Limits | -40 To 82℃ |
| Product Style | New |
| Minimum Current | 4-20 MA DC Constant Current |
| Electrical Connection | 1/2-14 NPT Conduit Connection |
| Input Signal | 4-20 MA, HART |
|---|---|
| Stem Travel Range | 10 - 100 Mm (for Linear Valves) |
| Integrated Booster | Optional (for High-speed Applications) |
| Hysteresis | < 0.1% |
| Rotation Angle | 0-90° Or 0-120° (for Rotary Valves) |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Air Connections | G Or NPT |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Linearity | <0.4% |