| Control Loop | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Acting | Single Acting Or Double Acting |
| Material | Aluminum |
| Product Name | Samson 3767 |
| Input SignalProtocol | 4-20 MA DC Analog Control Signal |
|---|---|
| Power Supply | 8-30 VDC (Typical 24 VDC) |
| Operating Temperature | -40°C To 80°C (Standard -20°C To 80°C) |
| Mounting Type | Linear Or Quarter-Turn Pneumatic Actuators |
| Feedback Option | 4-20 MA Position Feedback (Available On 3200MD-0G-00) |
| Actuation | Spring-return, Linear |
|---|---|
| Certifications | SIL Capable, ATEX, CUTR, PED |
| Control Type | On/Off, Throttling |
| Operating Temperature | Cryogenic, Low Temperature, Standard Temperature, High Temperature |
| Power Source | Pneumatic, Manual |
| Actuation | Spring-return, Linear |
|---|---|
| Certifications | SIL Capable, ATEX, CUTR, PED |
| Control Type | On/Off, Throttling |
| Operating Temperature | Cryogenic, Low Temperature, Standard Temperature, High Temperature |
| Power Source | Pneumatic, Manual |
| Brand / Manufacturer | Masoneilan |
|---|---|
| Supply Air Pressure | Typically 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psig) |
| Process/Valve Temperature Range | -196°C To +450°C |
| Hazardous Area Approvals | ATEX, IECEx, FM, CSA (for Certified Models) |
| Mounting | Direct Mount On Linear (stem) Or Rotary (ISO 5211) Actuators |
| Signal Pressure | Max. 0 To 6.0 Bar |
|---|---|
| Usage | Throttling Service |
| Material | Aluminum |
| Product Name | Samson 4763 Electropneumatic Positioner |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Masoneilan |
|---|---|
| Model | SVI3 SVi1000 SV II |
| Warranty Duration | 1 Year |
| Condition | New |
| Packaging Details | Based on demand |
| Product Name | New Original Emerson Delta V Controller VE4001S2T2B1 Distributed Control System Workstation And Server Hardware For Power Plant |
|---|---|
| Brand | Delta V |
| Model | VE4001S2T2B1 |
| Matrial | Alloy/Steel |
| Valve Style | Positioner |
| Load Impedance | ≤ 8.2 V |
|---|---|
| Minimum Current | 3.6 MA For Display, 3.8 MA For Operation |
| Permissible Ambient Temperature | -20 To +80 °C, With Metal Cable Gland -40 To +80 °C |
| Output Signal | 4 To 20 MA |
| Supply Voltage | 12 To 30 V DC |
| Material | Aluminum |
|---|---|
| Degree Of Protection | IP 54 |
| Hysteresis | <0.5 % |
| Operating Temperature | -20-80℃ |
| Product Name | Samson 4763 Electropneumatic Positioner |