| Connections | Flanged |
|---|---|
| Leakage | 0.01% X Rated Valve Capacity |
| Nominal Pressure | PN1.6~42MPa ANSI 150~2500LB |
| Lining | PFA, Translucent, Melt Processed |
| Basic Error | ±1% |
| Valve Type | Ball Valve, Butterfly Valve, Diaphragm Valve |
|---|---|
| Supply Pressure | 20 To 100 Psi (filtered, Dry, Oil Free Air) |
| Air Consumption | 0.9 SCFM @ 20 Psi |
| Air Connections | 1/4" NPT |
| Operating Temperature | -4 To 176 °F |
| Permissible Signal Pressure | 6 Bar |
|---|---|
| Actuator Area | 160 Cm² · 320 Cm² |
| Opening Angle | 90° |
| Permissible Temperatures | –35 To +90 °C In Continuous Operation |
| Packaging Details | carton |
| Product Name | Stock Supplier Pressure Equipment Tartarini V/61 Automatic Spring Loaded Relief Valves For Low Pressure Applications |
|---|---|
| Model | V/61 |
| Critical Service | Noise Abatement, Cavitation, Erosive, Low Flow, Corrosive |
| Brand | Tartarini |
| Material | Carbon Steel, Stainless, Duplex, Alloy |
| Product Name | Pressure Equipment Tartarini V/61 V60 V50 V51 Automatic Spring Loaded Relief Valves For Pressure Reducer And Attemperator |
|---|---|
| Model | V/61 V60 V50 V51 |
| Critical Service | Noise Abatement, Cavitation, Erosive, Low Flow, Corrosive |
| Brand | Tartarini |
| Material | Carbon Steel, Stainless, Duplex, Alloy |
| Product Name | Neles ND9000 Intelligent Valve Controller |
|---|---|
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Valve Type | Control Valve |
| Valve Type | Pressure Relief Valve |
|---|---|
| Ambient Temperature Range | -40° To +83°C (-40° To +182°F) |
| Maximum Inlet Pressure | 210psi |
| Connection Out | 1/4NPT |
| Type | 78 Series |
| Deviation | ≤1 % |
|---|---|
| Minimum Current | 3.6 MA For Display 3.8 MA For Operation |
| Signal Range | 4 To 20 MA |
| Temperature Of Media | High Temperature, Low Temperature, Medium Temperature, Normal Temperature |
| Degree Of Protection | IP 66/NEMA 4X |
| Temperature | ≤0.15 %/10 K |
|---|---|
| Customized Support | OEM |
| Media | Gas |
| Temperature Of Media | High Temperature, Low Temperature, Medium Temperature, Normal Temperature |
| Hysteresis | ≤0.3 % |
| Valve Type | Diaphragm Valve |
|---|---|
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Supply Media | Air, Natural Gas |
| Input Signal | Pneumatic |
| Max Outlet Pressure | 50 Psi |