| Sensitivity | ≤0.1 % |
|---|---|
| Hysteresis | ≤0.3 % |
| PRODUCT | Positioner |
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Direction Of Action | Reversible |
| Colour | Grey |
|---|---|
| Mode Of Action | Double Acting |
| Repeatability | ≤0 .25% |
| Temperature | -40 ° +85° |
| Supply Media | Air Oil Gas |
| Features | Easy, Simple, Accurate |
|---|---|
| Hysteresis + DeadBand | +/- 0.3 Percent Full Span |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Type | Digital Valve Positioner |
| Power Supply | 4-20 MA |
| Features | Easy, Simple, Accurate |
|---|---|
| Repeatability | +/- 0.3 Percent Full Span |
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe,Rotary And Linear |
| Accuracy | +/- 0.5 Percent Full Span |
| Type | Digital Valve Positioner |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
|---|---|
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Data Interface | Wired |
| Type | Digital Valve Positioner |
| Supply Media | Air |
| Usage | Challenging Transit Times And Ambient Conditions |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Communication | Without |
| Acting | Single Acting Or Double Acting |
| Customized Support | OEM |
| Type | Digital Valve Positioner |
|---|---|
| Power Supply | 4-20 MA |
| Hysteresis + DeadBand | +/- 0.3 Percent Full Span |
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Approximate Weight | 3.6 Kg (8.0 Pounds) |
|---|---|
| Model Number | 3620J |
| Maximum Current | 30 VDC Compliance Voltage |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Product Type | Valve Position |
| Colour | Grey |
|---|---|
| Mode Of Action | Double Acting |
| Repeatability | ≤0 .25% |
| Temperature | -40 ° +85° |
| Supply Media | Air Oil Gas |
| Product Type | High Quality Explosion Proof Valve Positioner |
|---|---|
| Explosion Proof Type | Explosion Proof Composite Type Highest Safety Level |
| Flow Rate | CV 2.3 High Flow Ensure Fast Powerful Actuator Action |
| Application | Chemical Plant Refinery Power Damper Large Valve Control |
| Input Signal | 4-20mA Standard Control Signal |