| Approximate Weight | 3.5 Kg (8.0 Pounds) |
|---|---|
| Required Terminal Voltage | 9Vdc At 20mA |
| PRODUCT | Positioner |
| Ambient Temperature Limits | -50ºC To 85ºC (-58ºF To 185ºF) |
| Paint | Grey Polyurethane (category C4 Per ISO 12944-2) |
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
|---|---|
| Stroke Range | 8-260 Mm |
| Model Number | SRD991 |
| Input Pressure | 1.4-6 Bar |
| Linearity | < 0.4 % Of The Travel Span |
| Product Type | Smart Pneumatic Valve Positioner |
|---|---|
| Input Signal | 4-20 MA With HART 7 Protocol |
| Standard Operating Temperature | -55°C To 85°C |
| Supply Pressure | 2.5-10.4 Bar (150 Psi) |
| Pneumatic Connections | 1/2" NPTF |
| Condition | New |
|---|---|
| Air Delivery | 280 SLPM @ 30psi |
| Minimum Current Signal | 3.2 MA |
| Accuracy | +/- 0.5 Percent Full Span |
| Type | Digital Valve Positioner |
| Pneumatics | Air Or Sweet Natural Gas – Regulated And Filtered |
|---|---|
| Accuracy | +/- 0.5 Percent Full Span |
| Supply Pressure | 20 To 150psi |
| Air Delivery | 280 SLPM @ 30psi |
| Type | Digital Valve Positioner |
| Min/Max Current | 3.2 MA/24 MA |
|---|---|
| Humidity Limits | 100% RH Non-condensing |
| Product Name | Masoneilan Valve Positioner |
| Ambient Temperature | -40 To 85°C (-40 To 185°F) |
| Warranty | 1 Year |
| Ambient Temperature | -20°C To +60°C |
|---|---|
| Material | SS304, SS316 Or Customize |
| Diameter Nominal | 2.5"(63mm), 4"(100mm),6"(150mm) |
| Connection | Flange,Clamp,Thread, Sanity Thread |
| Product Name | Flowserve Valve Positioner |
| Air Supply Pressure | Single-Acting(1.4 To 6.9 Bar), Double-Acting(1.4 To 10.3 Bar) |
|---|---|
| Type | Digital Valve Positioner |
| Accuracy | +/- 0.5 Percent Full Span |
| Supply Pressure | 20 To 150psi |
| Diagnostics | Standard Diagnostics,Advanced Diagnostics |
| Hysteresis + DeadBand | +/- 0.3 Percent Full Span |
|---|---|
| Type | Digital Valve Positioner |
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Minimum Current Signal | 3.2 MA |
| Diagnostics | Standard Diagnostics,Advanced Diagnostics |
| Usage | Throttling Service |
|---|---|
| Sensitivity | <0.1 % |
| Operating Temperature | -20-80℃ |
| Warranty | 1 Year |
| Hysteresis | <0.5 % |