| Type | 3582i |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Data Interface | Wired |
| Diagnosis | No |
| Input Signal | Electric |
| Type | 3720 |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Safety Certification | NIL |
| Diagnosis | No |
| Input Signal | Electrical |
| Warranty | 1 YEAR |
|---|---|
| Model Number | AVP 100 |
| Output Signal | 4-20 MA DC |
| Air Supply Pressure | 140 To 700kPa |
| Electrical Connections | 1/2 NPT Internal Thread |
| Brand / Manufacturer | Masoneilan |
|---|---|
| Input/Output Connections | Conduit Entries Or Integral Connectors |
| Air Consumption (Steady State) | Low, Typically < 0.1 SCFM |
| Input Signal (Pneumatic) | 3-15 Psi (0.2-1.0 Bar) |
| Output Air Pressure | 0 To 100% Of Supply Pressure |
| Input Signal | 4-20mA With HART Protocol |
|---|---|
| Supply Pressure | 1.4~7 Bar |
| Operating Temperature | -40°C To +80°C |
| Protection Grade | IP66, Ex Ia IIC T5 |
| Material | Aluminum Housing With Anti-corrosion Protection |
| Series | 6100LA, 6200LA, 6300LA Series |
|---|---|
| Type | Linear Pneumatic Cylinder Actuators |
| Action Type | Double Acting, Spring Return Type |
| Air Supply Pressure | Double Acting: 300-500 KPa, Spring Return: 500 KPa |
| Action | Direct Action (DA), Reverse Action (RA) |
| Design | Hard Seal Fixed V Port Ball Valve |
|---|---|
| Structure | Compact Integrated Rigid Body, Low Deformation And Leakage |
| Flow Path | Smooth Flow Path With Low Flow Resistance |
| Function | Dual Shut Off And Regulation Function |
| Control Range | High Turndown Ratio For Precise Small Flow Control |
| Action | Linear Rotary Type |
|---|---|
| Supply Pressure | 0.14 To 0.7 MPa |
| Signal | 4 20 MA DC |
| Accuracy | High Control Precision |
| Protection | IP66 Waterproof Dustproof |
| Actuation | Spring-return, Quarter-turn, Rotary |
|---|---|
| Certifications | PED, CUTR, ATEX, SIL Capable |
| Control Type | On/Off, Throttling |
| Actuator Model | 2052 Spring-and-Diaphragm Rotary Actuator |
| Positioner Model | DVC2000, DVC6200 Digital Valve Controller |
| Diagnostics | Without |
|---|---|
| Customized Support | OEM |
| Product Name | Samson 3767 |
| Warranty | 1 Year |
| Actuator | Linear Or Rotary |