| Type | Digital Valve Positioner |
|---|---|
| Air Delivery | 280 SLPM @ 30psi |
| Pneumatics | Air Or Sweet Natural Gas – Regulated And Filtered |
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Power Supply | 4-20 MA |
| Product Name | IMI STI Smart Positioner With High-capacity High-precision Digital-pneumatic Valve Controller |
|---|---|
| Brand | IMI |
| Model | STI |
| Matrial | Alloy/Steel |
| Valve Style | Pressure Regulators |
| Critical Service | Dirty Service, Erosive |
|---|---|
| Operating Temperature | Standard Temperature |
| Material | Material |
| Valve Size | NPS 1, NPS 2 |
| Application Scenario | Water, Steam, Gas, Etc |
| Hysteresis + DeadBand | +/- 0.3 Percent Full Span |
|---|---|
| Repeatability | +/- 0.3 Percent Full Span |
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Type | Digital Valve Positioner |
| Supply Pressure | 20 To 150psi |
| Condition | New And Origin |
|---|---|
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Type | Digital Valve Positioner |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Certifications | Explosion Proof, Intrinsically Safe, Non-incendive, Dust |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Product | Digital Positioner |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Diagnostics | No |
|---|---|
| Approximate Weight | 3.5 Kg (8.0 Pounds) |
| Area Classification | Explosion Proof, Intrinsically Safe, Non-incendive, Dust |
| Product Name | Valve Positioner |
| Data Interface | Wired |
| Required Terminal Voltage | 9Vdc At 20mA |
|---|---|
| Model Number | SVI1000/SVI2/SVI3 |
| PRODUCT | Positioner |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Universal Design | Linear Or Rotary Applications |
| Feedback | With Feedback |
|---|---|
| Supply Media | Air Oil Gas |
| Model Number | Fisher DVC6200 |
| Repeatability | ≤0 .25% |
| Sub-Type | Digital |
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, TIIS, Natural Gas Certified |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | Yes |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Type | Digital Valve Positioner |