| Navigation Type | Laser Navigation |
|---|---|
| Minimum Required Operating Current | -20 °C To +80 °C (-4 °F To +178 °F) |
| Humidity | 0-100% Non-condensing |
| Feature | Easy Commissioning With Fast, Simple Configuration |
| Product | Positioner |
| Product | Digital Positioner |
|---|---|
| Supply Pressure | 150 PSI |
| Ambient Temperature | -20°C To +60°C |
| Industries | Power,Chemicals,Water,Oil & Gas,General Industries,Mining |
| Hysteresis | 0.2% |
| Gas Supply Pressure Range | 140 To 700 KPa |
|---|---|
| Warranty Period | 1 Year |
| Certifications | PED, CUTR, ATEX, CRN |
| Valve Size | NPS 1, NPS 2 |
| Critical Service | Dirty Service, Erosive |
| Application | General |
|---|---|
| Media | AIR Co2 GAS |
| Outlet Pressure | 0-60psig |
| Warranty | 1year |
| Maximum Inlet Pressure | 250psig |
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | Yes |
| Input Signal | Electric |
| Max Outlet Pressure | 101 Psig |
| Mounting Type | Integral Mounted |
|---|---|
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Data Interface | Wired |
| Input Signal | Electric |
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Attachment | Pipe Or Wall Mounting |
|---|---|
| Mounting Position | Upright, Condensate Drainage Downwards |
| Ambient Temperature | -40 … +60°C |
| Material | Steel |
| Weight, Approx. | 1.8 Kg |
| Operating Temperature | Standard Temperature |
|---|---|
| Pressure Class | ANSI CL150, ANSI CL300, ANSI CL600, ANSI CL1500 |
| Gas Supply Pressure Range | 140 To 700 KPa |
| Warranty Period | 1 Year |
| Output Characteristic | Linearity |
| Shutoff Class | Class IV (FCI 70-2) |
|---|---|
| Valve Size | NPS 1, NPS 2 |
| Gas Supply Pressure Range | 140 To 700 KPa |
| Operating Temperature | Standard Temperature |
| Warranty Period | 1 Year |
| Rangedown | Up To 10:1 (5:1 For Range 1) |
|---|---|
| Output Signal | Pneumatic Pressure Up To 145 Psig (10 Bar) |
| Ambient Temp | -10 To +60°C, -10 To +60°C, -10 To +60°C |
| Power Supply | 24V DC (9.5V Minimum For Analog Control, 10V For HART) |
| Precision | High |