| Condition | New |
|---|---|
| Valve Type | Control Valve |
| Data Interface | Wired |
| Product Name | Remote Mount Digital Valve Controller |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Product Name | Neles ND7000 Intelligent Valve Controller |
|---|---|
| Communication | HART |
| Diagnostics | Yes |
| Protection Class | IP66 |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Body Type | Full Bore Size, Reduced Bore Size, Jacketed Valve Size |
|---|---|
| Body Size | 1/2"(15A)~16"(400A), 4"*3"~18"*16", 1/2"*1"~12"*10"*8" |
| Body Rating | 150#~600#, 10K~40K |
| Fluid Temperature | -45~+600°C |
| Connections | Flanged(RF) |
| Shutoff Class | Class IV (FCI 70-2) |
|---|---|
| Application Scenario | Water, Steam, Gas, Etc |
| Gas Supply Pressure Range | 140 To 700 KPa |
| Operating Temperature | Standard Temperature |
| Material | Pressure Regulator |
| Warranty Period | 1 Year |
|---|---|
| Flow Characteristics | Equal Percentage |
| Output Characteristic | Linearity |
| Pressure Class | ANSI CL150, ANSI CL300, ANSI CL600, ANSI CL1500 |
| Certifications | PED, CUTR, ATEX, CRN |
| Port Size | 1/4 NPT |
|---|---|
| Media Compatibility | Air, Inert Gas, Clean Water, Light Oil |
| Maximum Media/Ambient Temperature | 149 °F ( 65 °C) Approx |
| Power Consumption | ~0.48 W (for Coil) |
| Power Supply / Coil Voltage | 24 V DC Nominal |
| Corrosionresistance | High |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Standard Or Nonstandard | Standard |
| Output Signal | Pneumatic Pressure Up To 145 Psig (10 Bar) |
| Input Signal | 4-20 MA DC With Split-ranging Capability |
| Name | Gas Pressure ABUV 230 SGT PR-D REG Regulator Of Valve For KIMRAY With KOSO 732E Butterfly Valve |
|---|---|
| Connection Type | Female NPT |
| Body Style | Through Body |
| Trim Type | Equal Percentage |
| Seal Class | Class VI |
| Diameter Nominal | 2.5"(63mm), 4"(100mm),6"(150mm) |
|---|---|
| Industries | Power,Chemicals,Water,Oil & Gas,General Industries,Mining |
| Ambient Temperature | -20°C To +60°C |
| Connection | Flange,Clamp,Thread, Sanity Thread |
| Type | Digital Positioner |
| Port | Main Ports In China |
|---|---|
| Item | Pressure Reducing Valve |
| Packaging Details | Packing type: cardboard box/non-fumigation wooden box |
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Month |
| Place of Origin | China |