| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |
| Mounting Type | Actuator Mounted |
|---|---|
| Type | Digital Valve Positioner |
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Area Classification | Explosion Proof, Intrinsically Safe, Non-incendive, Dust |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Hysteresis | <0.5 % |
|---|---|
| Customized Support | OEM |
| Input Signal | 4-20mA |
| Usage | Throttling Service |
| Warranty | 1 Year |
| Product Name | Lockup Valve KOSO CL-523H Lock Valve |
|---|---|
| Brand | KOSO |
| Model | CL-523H |
| Matrial | Alloy/Steel |
| Valve Style | Positioner |
| Power Source | Local |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Warranty | 1 Year |
| Product Name | Pneumatic Parts ROTORK YTC YT-850M YT-850P YT-870P YT-875P YT-870D YT-875D Limit Switch Box For Valve |
|---|---|
| Brand | ROTORK YTC |
| Model | TS800 YT-850M YT-850P YT-870P YT-875P YT-870D YT-875D |
| Matrial | Alloy/Steel |
| Valve Style | Positioner |
| Diagnostics | Yes |
|---|---|
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Input Signal | Electric |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
|---|---|
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Diagnostics | Yes |
| Model Number | DVC6200 |
| Data Interface | Wired |
| Connection | Connection |
|---|---|
| Product | Digital Positioner |
| Hysteresis | 0.2% |
| Diameter Nominal | 2.5 |
| Condition | New And Origin |
| Actuator Compatibility | Single-acting (spring-return) & Double-acting |
|---|---|
| Calibration | Field Adjustable (zero, Span, Action) |
| Air Consumption (Steady State) | Low, Typically < 0.1 SCFM |
| Brand / Manufacturer | Masoneilan |
| Output Air Pressure | 0 To 100% Of Supply Pressure |