| Type | 3620J |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Data Interface | Wired |
| Diagnosis | No |
| Input Signal | Electric |
| Warranty | 1 YEAR |
|---|---|
| Model Number | AVP 100 |
| Output Signal | 4-20 MA DC |
| Air Supply Pressure | 140 To 700kPa |
| Electrical Connections | 1/2 NPT Internal Thread |
| Software Configuration | Flowserve Logix Software |
|---|---|
| Stem Travel Range | 10 - 100 Mm (for Linear Valves) |
| Valve Characterization | Linear, Equal %, Quick Open (selectable) |
| Accuracy | < ±0.5% Of Span |
| Loop Indicators | : LCD For Position, Signal, And Alarms |
| Type | Pneumatic Diaphragm Actuators |
|---|---|
| Motion Type | Linear Stem, Rotary Stem Motion Type |
| Air Supply Pressure | 140, 300, 340 KPa |
| Spring Range | 20-100, 80-200, 120-300 KPa |
| Max Stroke/Angle | 20mm, 30mm, 40mm, 80mm, 60° |
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, TIIS, Natural Gas Certified |
|---|---|
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Warranty | 1 Year |
| Type | Digital Positioner |
| Usage | Throttling Service |
|---|---|
| Sensitivity | <0.1 % |
| Degree Of Protection | IP 54 |
| Signal Pressure | Max. 0 To 6.0 Bar |
| Input Signal | 4-20mA |
| Hysteresis | 0.75% Of Output Span |
|---|---|
| Minimum Current | 4-20 MA DC Constant Current |
| Sensitivity | A 10% Change In Supply |
| Product Type | Valve Position |
| Materials | Stainless Steel,Copper,Brass ,Low Copper Aluminum Alloy |
| Applicable Actuator | Pneumatic Single And Double Acting, Linear And Rotary Motion Actuator |
|---|---|
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Communication System | SFN Communication (Model AVP300/301/302)/HART6(Model AVP302) |
| Output Signal | 4-20 MA DC (Travel Transmission) |
| Lightning Protection | Peak Value Of Voltage Surge: 12 KV/Peak Value Of Current Surge: 1000 A |
| Features | Easy, Simple, Accurate |
|---|---|
| Type | Digital Valve Positioner |
| Power Supply | 4-20 MA |
| Air Supply Pressure | Single-Acting(1.4 To 6.9 Bar), Double-Acting(1.4 To 10.3 Bar) |
| Hysteresis + DeadBand | +/- 0.3 Percent Full Span |
| Type | PD DVC6200 SIS |
|---|---|
| Communication Protocol | HART |
| Data Interface | Wired |
| Diagnosis | Yes |
| Input Signal | Electric, Pneumatic |