| Product Name | KOSO PRF300 PRF400 Pressure Reducing Valve |
|---|---|
| Brand | KOSO |
| Model | PRF300 PRF400 |
| Matrial | Alloy/Steel |
| Valve Style | Snap Acting Relay |
| Power Supply | 24V DC (9.5V Minimum For Analog Control, 10V For HART) |
|---|---|
| Ambient Temperature Range | -40°C To 85°C (-40°F To 185°F) Standard; Extended Options Available |
| Material | Aluminum Alloy (standard) Or Stainless Steel (optional) Housing |
| Standard Or Nonstandard | Standard |
| Accuracy | ±0.50% Of Output Span (independent Linearity) |
| Port | Main Ports In China |
|---|---|
| Keyword | Pressure Reducing Valve |
| Packaging Details | Packing type: cardboard box/non-fumigation wooden box |
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Month |
| Place of Origin | China |
| Max Outlet Pressure | 150 Psig |
|---|---|
| Input Signal | Pneumatic |
| Supply Media | Air, Natural Gas |
| Packaging Details | cartons |
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T |
| Input Signal | Electric |
|---|---|
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Power Source | Local |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Diagnostics | Yes |
| Type | Butterfly Valves |
|---|---|
| Brand Name | Keystone |
| Model | F990 |
| MOQ | 1 Set |
| Size | DN15 To DN300 |
| Communication Protocol | 4-20mA Analog, Discrete Alarms |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | No |
| Input Signal | Electric |
| Mounting Type | Actuator Mount |
| Shutoff Class | Class IV (FCI 70-2) |
|---|---|
| Gas Supply Pressure Range | 140 To 700 KPa |
| Pressure Class | ANSI CL150, ANSI CL300, ANSI CL600, ANSI CL1500 |
| Flow Characteristics | Equal Percentage |
| Critical Service | Dirty Service, Erosive |
| Flow Characteristics | Equal Percentage |
|---|---|
| Pressure Class | ANSI CL150, ANSI CL300, ANSI CL600, ANSI CL1500 |
| Application Scenario | Water, Steam, Gas, Etc |
| Gas Supply Pressure Range | 140 To 700 KPa |
| Valve Size | NPS 1, NPS 2 |
| Area Classification | Intrinsically Safe, Non-incendive For CSA And FM |
|---|---|
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | Yes |
| Input Signal | Electric |