| Signal Range | 4 To 20 MA · Two-wire Device, Reverse Polarity Protection · Minimum Span 4 MA |
|---|---|
| Hysteresis | ≤0.3 % |
| Sensitivity | ≤0.1 % |
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Direction Of Action | Reversible |
| Input Signal | 4-20 MA |
|---|---|
| Supply Pressure | 1.4-7 Bar |
| Air Consumption | 0.036 Nm³/h At 400 KPa |
| Feeding Connection | 1/4" NPT |
| Electrical Connection | 1/2" NPTF |
| Area Classification | Explosion Proof, Intrinsically Safe, Non-incendive, Dust |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | No |
| Input Signal | Electric |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
|---|---|
| Linearity | ≤ ±0.75% Of Span |
| Housing Material | Aluminum Or Stainless Steel |
| Ambient Temperature | -40 °C To +80 °C |
| Repeatability | ≤ ±0.3% |
| Name | Eletro-Pneumatic Positioner And Valve Positioner Price EP1000 Series Koso Valve Positioner |
|---|---|
| Series | EP1000 |
| Input Signal | 4 To 20mA DC |
| Housing Matierial | Aluminum Alloy |
| Air Supply | 140 To 700 KPa |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Aluminum |
| Packaging Details | Export wooden boxes for foreign trade, IPPC sterilized wooden boxes and plywood boxes for export customs inspection-free. Size: 60*30*40 (cm) |
| Features | Easy, Simple, Accurate |
|---|---|
| Linearity | +/- 1 Percent Full Scale |
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Condition | New |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Linearity | +/- 1 Percent Full Scale |
|---|---|
| Materials | Copper-free Aluminum Housing |
| Accuracy | +/- 0.5 Percent Full Span |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Diagnostics | Standard Diagnostics,Advanced Diagnostics |
| Pneumatics | Air Or Sweet Natural Gas – Regulated And Filtered |
|---|---|
| Hysteresis + DeadBand | +/- 0.3 Percent Full Span |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Linearity | +/- 1 Percent Full Scale |
| Materials | Copper-free Aluminum Housing |
| Product Name | Azbil AVP300/301/302 Smart Pneumatic Valve Positioner |
|---|---|
| Applicable Actuator | Pneumatic Single And Double Acting, Linear And Rotary Motion Actuator |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Communication System | HART6 Communication |
| Output Signal | 4-20 MA DC |