| Diagnostics | Travel, Pressure, Supply Monitoring |
|---|---|
| Housing Material | Aluminum Alloy With Epoxy Coating |
| Output Pressure | 0 - 100% Of Supply Pressure |
| Integrated Booster | Optional (for High-speed Applications) |
| Hazardous Area Certification | ATEX, IECEx, FM |
| Stem Travel Range | 10 - 100 Mm (for Linear Valves) |
|---|---|
| Valve Characterization | Linear, Equal %, Quick Open (selectable) |
| Software Configuration | Flowserve Logix Software |
| Accuracy | < ±0.5% Of Span |
| Housing Material | Aluminum Alloy With Epoxy Coating |
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
|---|---|
| Input Pressure | 1.4-6 Bar 20-90 Psi |
| Pneumatic Operation | Single Acting Double Acting |
| Model Number | SRI990 |
| Linearity | < 0.4 % Of The Travel Span |
| Supply Air | 2.5-10 Bar |
|---|---|
| Air Output Capacity | Up To 60 M³/h (with Two Modules) |
| Protection | IP66 |
| Ambient Temp | -40 °C To +85 °C |
| Housing | Aluminium, Stainless Steel |
| Communication Protocol | HART |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Max Outlet Pressure | 145 Psi |
| Temperature Of Media | Normal Temperature, Medium Temperature, Low Temperature, High Temperature, Other |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Calibration | Field Adjustable (zero, Span, Action) |
|---|---|
| Type | Electro-Pneumatic / Pneumatic Valve Positioner |
| Hazardous Area Approvals | ATEX, IECEx, FM, CSA (for Certified Models) |
| Supply Air Connection | 1/4" NPT (common) |
| Input Signal (Pneumatic) | 3-15 Psi (0.2-1.0 Bar) |
| Features | Easy, Simple, Accurate |
|---|---|
| Model Number | SVI II |
| Power Supply | 4-20 MA |
| Hysteresis + DeadBand | +/- 0.3 Percent Full Span |
| Air Supply Pressure | Single-Acting(1.4 To 6.9 Bar), Double-Acting(1.4 To 10.3 Bar) |
| Features | Easy, Simple, Accurate |
|---|---|
| Model Number | SVI II |
| Accuracy | +/- 0.5 Percent Full Span |
| Air Delivery | 280 SLPM @ 30psi |
| Supply Pressure | 20 To 150psi |
| Pneumatics | Air Or Sweet Natural Gas – Regulated And Filtered |
|---|---|
| Air Supply Pressure | Single-Acting(1.4 To 6.9 Bar), Double-Acting(1.4 To 10.3 Bar) |
| Air Delivery | 280 SLPM @ 30psi |
| Materials | Copper-free Aluminum Housing |
| Power Supply | 4-20 MA |
| Output Pressure | 3-15 Psi (0.2-1.0 Bar) |
|---|---|
| Temperature Range | -40 °C To +82 °C |
| Enclosure Rating | Ip66 |
| Supply Pressure | 30-150 Psi (2.1-10.3 Bar) |
| Input Signal | 4-20 MA DC |