| Pneumatics | Air Or Sweet Natural Gas – Regulated And Filtered |
|---|---|
| Accuracy | +/- 0.5 Percent Full Span |
| Minimum Current Signal | 3.2 MA |
| Condition | New |
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe,Rotary And Linear |
| Input Current Range | 4~20mA DC |
|---|---|
| Air Source Connection Size | PT1/4, NPT1/4 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Input Pressure Range | 0.14~0.7MPa |
| Pressure Gauge Connection Size | PT1/8, NPT1/8 |
| Diagnostics | Travel, Pressure, Supply Monitoring |
|---|---|
| Hazardous Area Certification | ATEX, IECEx, FM |
| Output Pressure | 0 - 100% Of Supply Pressure |
| Enclosure Rating | IP66/67, NEMA 4X |
| Rotation Angle | 0-90° Or 0-120° (for Rotary Valves) |
| Operating Temperature Limits | -58°F To 185°F (-50°C To 85°C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi |
| Relative Humidity | 10 To 90% Non-condensing |
| Fast Transient Burst | No Effect At 2 KV |
| Packaging Details | Cardboard boxes/Wooden crates |
| Input Signal | 4 To 20 MA DC Constant Current With 30 VDC |
|---|---|
| Supply Pressure | 0.3 Bar (5 Psi) Above Actuator Requirement |
| Supply Medium | Air Or Natural Gas |
| Independent Linearity | ±2 Percent Of Output Signal Span |
| Hysteresis | 0.6 Percent Of Span |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Output Signal | Pneumatic Pressure Up To 145 Psig (10 Bar) |
| Protection Rating | IP66/IP67 |
| Power Supply | 24V DC |
| Ambient Temperature Range | -40°C To 85°C (-40°F To 185°F) Standard |
| Warranty | 1 Years |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Brand Name | Masoneilan |
| Temperature Of Media | Normal Temperature |
| Body Material | Brass |
| Warranty | 1 Years |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Brand Name | Masoneilan |
| Temperature Of Media | Normal Temperature |
| Body Material | Brass |
| Operating Temperature | Cryogenic |
|---|---|
| Application | General |
| Single Gross Weight | 6.000 Kg |
| Warranty | 1 Year |
| Certifications | SIL Capable |
| Communication | HART |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| IP66 / NEMA 4X Enclosure | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Packaging Details | Cardboard box |