| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Diagnostics | No |
| Mounting Type | Actuator Mounted |
| Condition | New And Origin |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Output Signal | Pneumatic Pressure Up To 145 Psig (10 Bar) |
| Protection Rating | IP66/IP67 (dust-tight And Water-resistant) |
| Power Supply | 24V DC (9.5V Minimum For Analog Control, 10V For HART) |
| Accuracy | ±0.50% Of Output Span (independent Linearity) |
| Valve Characterization | Linear, Equal %, Quick Open (selectable) |
|---|---|
| Software Configuration | Flowserve Logix Software |
| Output Pressure | 0 - 100% Of Supply Pressure |
| Hysteresis | < 0.1% |
| Loop Indicators | : LCD For Position, Signal, And Alarms |
| Communication Protocol | HART |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Max Outlet Pressure | 145 Psi |
| Temperature Of Media | Normal Temperature, Medium Temperature, Low Temperature, High Temperature, Other |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Aluminum |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
|---|---|
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Model Number | DVC6200 |
| Data Interface | Wired |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Warranty | 1 Years |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Temperature Of Media | Normal Temperature |
| Body Material | Brass |
| Port Size | 1/2 "; 3/8 "; 1 " |
| Warranty | 1 Years |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Temperature Of Media | Normal Temperature |
| Body Material | Brass |
| Port Size | 1/2 "; 3/8 "; 1 " |
| Model Number | TZIDC-200 |
|---|---|
| Storage Temperature Limits | -58°F To 200°F (-50°C To 93°C) |
| Relative Humidity | 10 To 90% Non-condensing |
| Fast Transient Burst | No Effect At 2 KV |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |