| Temperature Of Media | High Temperature, Low Temperature, Medium Temperature, Normal Temperature |
|---|---|
| Hysteresis | ≤0.3 % |
| Degree Of Protection | IP 66/NEMA 4X |
| Minimum Current | 3.6 MA For Display 3.8 MA For Operation |
| Static Destruction Limit | 100 MA |
| Communication Protocol | HART 5 Or HART 7 |
|---|---|
| Analog Input Signal | 4-20 MA DC |
| Electrical Connection | 1 /2 NPT Internal Or M20 |
| Supply Voltage | 8-30 VDC |
| Media | Air & Gas |
| Type | High-capacity, High-precision Digital Pneumatic Positioner |
|---|---|
| Flow Rate | Supply/Exhaust Cv Max 2.3 (high Flow); ≤0.3 (low Flow) |
| Certifications | Intrinsically Safe (Ex Ia), Explosion Proof (Ex D), IP66/NEMA 4X |
| Communication | 4-20mA, HART 7, USB, FDI Driver For DCS Connection |
| Operating Pressure | 2.5-10.4bar (fail Freeze 8bar, Natural Gas 6bar) |
| Operating Temp. Range | -40°C To +85°C (-40°F To +185°F) |
|---|---|
| Operational Pressure Range | 1.4 To 6 Bar (20 To 90 Psi) |
| Port Size | 1/4 In |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Communication Protocols | SP7-10: HART 5/7, SP7-11: PROFIBUS PA, SP7-12: Foundation Fieldbus |
| Temperature | -40 ° +85° |
|---|---|
| Repeatability | ≤0 .25% |
| Model Number | Masoneilan 4700E/SVI2/SVI3 |
| Brand Name | Masoneilan |
| Supply Media | Air Oil Gas |
| Product Name | Azbil AVP300/301/302 Smart Pneumatic Valve Positioner |
|---|---|
| Applicable Actuator | Pneumatic Single And Double Acting, Linear And Rotary Motion Actuator |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Communication System | HART6 Communication |
| Output Signal | 4-20 MA DC |
| Temperature Of Media | Medium Temperature, Low Temperature, High Temperature |
|---|---|
| Operational Pressure Range | Customized |
| Nominal Diameter | DN250 To DN450 |
| Material | Aluminum, Stainless Steel |
| Packaging Details | Cardboard box + wooden box + filling material protection |
| Ambient Temperature | -20 ~ +70℃ |
|---|---|
| Pneumatic Connections | Rc 1/4 Or NPT 1/4 |
| Air Supply | Max. 7.0bar (100psi) |
| Repeatability | Within ± 0.5% F.S |
| Packaging Details | Cardboard box + protection |
| Input Pressure | 1.4...6 Bar |
|---|---|
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
| Ambient Air Temperature For Operation | -40...80 °C (-40...176 °F) |
| Communication Port Protocol | HART, 4...20 MA Profibus FOUNDATION Fieldbus |
| Maximum Pressure | 6 Bar ,90 Psi |
| Input Current Range | 4~20mA DC |
|---|---|
| Air Source Connection Size | PT1/4, NPT1/4 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Input Pressure Range | 0.14~0.7MPa |
| Pressure Gauge Connection Size | PT1/8, NPT1/8 |