| Warranty | 1 Years |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Temperature Of Media | Normal Temperature |
| Body Material | Brass |
| Port Size | 1/2 "; 3/8 "; 1 " |
| Warranty | 1 Years |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Temperature Of Media | Normal Temperature |
| Body Material | Brass |
| Port Size | 1/2 "; 3/8 "; 1 " |
| Ambient Temperature | -40°C To +80°C (-40°F To +176°F) |
|---|---|
| Hysteresis | < 0.1% |
| Output Pressure | 0 - 100% Of Supply Pressure |
| Air Consumption | Typically < 0.1 Nm³/h (at Steady State) |
| Hazardous Area Certification | ATEX, IECEx, FM |
| Power Supply | 4-20 MA |
|---|---|
| Ambient Temperature | -58 To 185° F (-50 To 85° C) |
| Diagnostics | Yes |
| Communication | HART Revision 5 Or 7 Protocol |
| Air Supply Pressure | 20 To 150 Psi Max (1.4 To 10.3 Bar) |
| Acting Type | Single-Acting (03 Suffix) / Double-Acting (06 Suffix) |
|---|---|
| Feedback Type | Standard (HX) / Enhanced Precision (HE) |
| Input Signal | 4-20mA + HART Communication Protocol |
| Supply Pressure | 1.4-8 Bar (0.14-0.8 MPa) |
| Operating Temperature | -40°C To +80°C (Standard Version) |
| Input Resistance | 400 Wmax/20 MA |
|---|---|
| Approval Bodies | Intrinsically Safe CCC |
| Weight | 1.7kg(3.7 Lbs) |
| Vibration Characteristics2G At 5 To 400 Hz | 2G At 5 To 400 Hz |
| Input | 4 To 20 MA HART Communication |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24° To 100° |
| Material | Aluminum |
| Packaging Details | Export wooden boxes for foreign trade, IPPC sterilized wooden boxes and plywood boxes for export customs inspection-free. Size: 60*30*40 (cm) |
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, TIIS, Natural Gas Certified |
|---|---|
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Diagnostics | Yes |
| Condition | New And Origin |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Product Name | Tescom Regulator 44-2200 Series Pressure Regulators |
|---|---|
| Brand | TESCOM |
| Model | 44-2200 |
| Seat, Main Valve | CTFE, Vespel SP21 |
| Bonnet, Back-cap,Body | Brass, 303 Stainless Steel, 316 Stainless Steel |
| Delivery Time | 90 work days |
|---|---|
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | More than 500 units per year |
| Brand Name | Fisher |
| Model Number | 3582i |