| Mounting Compatibility | GULDE Full Series And Other Actuators Meeting IEC/VDI/NAMUR Standards |
|---|---|
| Input Signal | 4-20 MA DC Standard, Min. 8.5V (analog) / 9.0V (HART) |
| Output Action | 0.5 To 7 Bar, Single-acting, Reaches 95% Of Supply |
| Air Supply | Max 7 Bar, Requires Clean Dry Air Per ISA 7.0.01 Standard |
| Operating Temperature | -40 To 85 °C, LCD May Fail Below -20 °C |
| Actuation | Spring-return, Linear |
|---|---|
| Certifications | SIL Capable, ATEX, CUTR, PED |
| Control Type | On/Off, Throttling |
| Operating Temperature | Cryogenic, Low Temperature, Standard Temperature, High Temperature |
| Power Source | Pneumatic, Manual |
| Condition | New |
|---|---|
| Type | Digital Valve Positioner |
| Linearity | +/- 1 Percent Full Scale |
| Hysteresis + DeadBand | +/- 0.3 Percent Full Span |
| Model Number | SVI II |
| Materials | Copper-free Aluminum Housing |
|---|---|
| Type | Digital Valve Positioner |
| Air Supply Pressure | Single-Acting(1.4 To 6.9 Bar), Double-Acting(1.4 To 10.3 Bar) |
| Air Delivery | 280 SLPM @ 30psi |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Area Classification | ATEX Group II Category 2 Gas And Dust, CUTR For Groups II/III Category 2 Equipment |
|---|---|
| Communication Protocol | 3-15 Or 6-30 Psi, 0.2 -1.0 Or 0.4 -2.0 Bar Pneumatic Signal |
| Diagnostics | No |
| Input Signal | Pneumatic |
| Max Outlet Pressure | 150 Psi |
| Degree Of Protection | IP 54 |
|---|---|
| Sensitivity | <0.1 % |
| Material | Aluminum |
| Attachment To | Linear Actuator, Single Acting |
| Usage | Throttling Service |
| Product Name | KOSO PPA801 Smart Positioner Electro Pneumatic Positioner |
|---|---|
| Brand | KOSO |
| Model | PPA801 |
| Matrial | Alloy/Steel |
| Valve Style | Positioner |
| Type | 3661 |
|---|---|
| Communication Protocol | 3-15 Or 6-30 Psi, 0.2 -1.0 Or 0.4 -2.0 Bar Pneumatic Signal |
| Safety Certification | NIL |
| Diagnosis | No |
| Input Signal | Pneumatic |
| Model | Spirax Sarco Valve Positioner Price For EP500 Smart Electro Pneumatic Positioner |
|---|---|
| Connection Type | 2 Wire |
| Output Signal | 4 ~ 20 MA DC |
| Brand | Spirax Sarco |
| Bus/Sensor | 4-20 MA Transmitter |
| Power Supply | 4-20 MA |
|---|---|
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Repeatability | +/- 0.3 Percent Full Span |
| Air Delivery | 280 SLPM @ 30psi |
| Model Number | SVI II |