| Condition | New |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Wired | Air |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Area Classification | Explosion Proof, Intrinsically Safe, Non-incendive, Dust |
| Communication Protocol | 3-15 Or 6-30 Psi, 0.2 -1.0 Or 0.4 -2.0 Bar Pneumatic Signal |
|---|---|
| Input Signal | Pneumatic |
| Max Outlet Pressure | 50 Psi |
| Mounting Type | Actuator Mounted |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Maximum Current | 30 VDC Compliance Voltage |
|---|---|
| Operating Conditions | Gas: T6 Dust: T82 |
| Pressure Connections | 1/4 NPT Internal |
| Hysteresis | 0.75% Of Output Span |
| Degree Of Protection | IP 54/NEMA 3 |
| Input Signal Options | 4-20 MA (analog), HART, FOUNDATION Fieldbus |
|---|---|
| Air Supply Pressure | 3-7 Bar |
| Protection Rating | IP66 |
| Accuracy | ≤ 0.25 % |
| Temperature Range | -52 °C To +85 °C (-62 °F To +185 °F) |
| Inlet Pressure Rating | 210 Psi (1.5 Mpa, 15 Bar) Maximum |
|---|---|
| Pressure Set Range | 5-4 Psi (35-280 KPa, 0.35-2.8 Bar) 5-100 Psi (35-700 KPa, 0.35-7 Bar) |
| Connection | 1/4 NPT Or Rc |
| Rated Cv | 0.25 |
| Filter Element | Sintered Porous Polyethylene (5) |
| Type | 3610J |
|---|---|
| Communication Protocol | 3-15 Or 6-30 Psi, 0.2 -1.0 Or 0.4 -2.0 Bar, Pneumatic Signal |
| Safety Certification | NIL |
| Diagnosis | No |
| Input Signal | Electric |
| Product Name | Spirax Sarco Valve Positioner Price For EP500 Smart Electro Pneumatic Positioner |
|---|---|
| Model | EP500 |
| Temp. Range | -30°C To +85°C |
| Brand | Westlock |
| Shaft And Hardware | Stainless Steel |
| Product Name | IMI STI SA/CL Smart Positioner Pneumatic And Electro-pneumatic Positioners For Fisher EZ ET Valve Body |
|---|---|
| Model | SA/CL |
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Pressure | High Pressure |
| Operating Temperature | -20 To 55°C (-4 To 122°F) |
| Sensitivity | A 10% Change In Supply |
|---|---|
| Minimum Current | 4-20 MA DC Constant Current |
| Area Classification | Explosion Proof, Intrinsically Safe, Non-incendive, Dust |
| Operative Temperature Limits | -40 To 82℃ |
| Electrical Connection | 1/2-14 NPT Conduit Connection |
| PRODUCT | Positioner |
|---|---|
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| CONTROL LOOP | 4 To 20 MA |
| Travel Range | Adjustable Within The Initialized Travel/angle Of Rotation Of The Valve; Travel Can Be Restricted To 1/5 At The Maximum |
| Static Destruction Limit | 40 V, Internal Current Limit Approx. 40 MA |