| Material | Carbon Steel, Stainless Steel |
|---|---|
| Valve Size | NPS1-20 |
| Actuator | Pneumatic And Eletric |
| Packaging Details | Standard packing for sea and air ship |
| Delivery Time | 90 DAYS |
| Condition | New |
|---|---|
| Valve Type | Control Valve |
| Data Interface | Wired |
| Product Name | Remote Mount Digital Valve Controller |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Product Name | Neles ND7000 ND9000 Series Digital Valve Positioner |
|---|---|
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Protection Class | IP66 |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Valve Type | Control Valve |
| Certifications | CRN, CUTR, Fugitive Emission, PED, SIL Capable |
|---|---|
| Critical Service | Noise Abatement, Cavitation, Erosive, Low Flow, Corrosive, General Service |
| Flow Characteristics | Equal Percentage, Linear, Special Characterization |
| Material | Carbon Steel, Stainless, Duplex, Alloy |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Storage | –20 To +70 °C |
|---|---|
| Version | ANSI |
| Control Loop | 4 To 20 MA |
| Explosion Proof Type | EX Ia IIC T5/T6 |
| Remaining Parts | 300 Series Stainless Steel, Nitronic 60 |
| Valve Actuation | Manual Reset, Solenoid - Direct Acting |
|---|---|
| Body Material | Stainless Steel |
| Media | Air|Water |
| Pipe / Port Size | 1/4" |
| Port Type | NPTF |
| Input Signal | 4 To 20 MA DC Constant Current With 30 VDC |
|---|---|
| Supply Pressure | 0.3 Bar (5 Psi) Above Actuator Requirement |
| Supply Medium | Air Or Natural Gas |
| Independent Linearity | ±2 Percent Of Output Signal Span |
| Hysteresis | 0.6 Percent Of Span |
| Valve Type | Diaphragm Valve |
|---|---|
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Supply Media | Air, Natural Gas |
| Input Signal | Pneumatic |
| Max Outlet Pressure | 50 Psi |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Type | Electro Pneumatic Valve Positioner |
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Safety Certifications | NIL |
| Model Number | 3730 |
|---|---|
| Sensitivity | ≤0.1 % |
| Electrical Connection | 1/2-14 NPT Conduit Connection |
| COMMUNICATION | HART® |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |