| Operative Temperature Limits | -40 To 82℃ |
|---|---|
| Model Number | DVC6200 |
| Sensitivity | A 10% Change In Supply |
| Hysteresis | 0.75% Of Output Span |
| Media | Air |
| Warranty | 1 YEAR |
|---|---|
| Model Number | 3200MD |
| Output Signal | 4-20 MA DC |
| Air Supply Pressure | 140 To 700kPa |
| Electrical Connections | 1/2 NPT Internal Thread |
| Product Name | Azbil Smart Pneumatic Positioners AVP300/301/302 Positioner |
|---|---|
| Brand | Azbil |
| Model | AVP300/301/302 |
| Matrial | Alloy/Steel |
| Valve Style | Positioner |
| Brand | Samson |
|---|---|
| Model | 3730-3 Positioner |
| Product | Positioner |
| Communication | HART Communications |
| Control Loop | 4 To 20 MA |
| Temperature Range | -52 To 85°C (-61.6 To 185°F) |
|---|---|
| PRODUCT | Positioner |
| Stability | ≤ 0.4% |
| Resolution | ≤ 0.25% |
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Flow Capacity | Cv 0.5-20 |
|---|---|
| Supply Power | 4 To 20mA, Loop Powered |
| Temperature | ≤0.15 %/10 K |
| Power Source | Local |
| Air Connections | G Or NPT |
| Input Current Range | 4~20mA DC |
|---|---|
| Air Source Connection Size | PT1/4, NPT1/4 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Pressure Gauge Connection Size | PT1/8, NPT1/8 |
| Normal Operating Temperature Range | 30°C To 85°C (standard Type),-40°C To 85°C (low Temperature Type) |
| Communication | HART 7 |
|---|---|
| Housing And Cover | Aluminum (Alloy No. 230) Powder Coated |
| Protection Class | IP 66/Type 4X |
| Ambient Temperature | -40 ... 85°C (-40 ... 185°F) |
| Supply Air Pressure | 1.4-10 Bar (20-145 Psig) |
| Input Signal | 4 To 20 MA DC Constant Current With 30 VDC |
|---|---|
| Supply Pressure | 0.3 Bar (5 Psi) Above Actuator Requirement |
| Supply Medium | Air Or Natural Gas |
| Independent Linearity | ±2 Percent Of Output Signal Span |
| Hysteresis | 0.6 Percent Of Span |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Casting |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |