| Condition | New |
|---|---|
| Structural Design | Digital, Electropneumatic Positioner |
| Mode Of Operation | Single-acting, Double Acting |
| Mounting Position | Any |
| Setting Options | Via Display And Pushbuttons |
| Humidity Range | –40 To 85ºC (-40 To 185ºF) |
|---|---|
| Accuracy | ±0.2% Of Span |
| Product Name | Control Valve Positioner |
| Stroke Length | 0-100mm |
| Weight | 2kg |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Casting |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |
| Product Name | KOSO EPA801 Smart Positioner Electro Pneumatic Positioner |
|---|---|
| Brand | KOSO |
| Model | EPA801 |
| Matrial | Alloy/Steel |
| Valve Style | Positioner |
| Application Scenario | Water, Steam, Gas, Etc |
|---|---|
| Temperatures | -196°C To 600°C (-321°F To 1112°F) |
| Hysteresis | <0.3% |
| Actuator Material | Aluminum Alloy |
| Valve Setpoint | 4-20mA, 450 Ohms Input Resistance |
| Protection Class | IP66 |
|---|---|
| Product Type | Valve Position |
| Voltage Tolerance | ±10% |
| Condition | New |
| Pressure Setting Range | 5-100 Psi (0.35-7 Bar) |
| Safety Features | Overvoltage Protection, Reverse Polarity Protection, Short-circuit Protection |
|---|---|
| Programmability | Programmable Through FoxCom Or PC Software |
| Optional Accessories | Pressure Modules, Temperature Sensors, Communication Cables, PC Software |
| Power Output | 24V DC Nominal, 20 MA Max |
| Ramp Function | User-defined Ramp Function With Adjustable Time |
| Product Name | Flowserve 520MD Digital Valve Positioner |
|---|---|
| Humidity | 0-100% Non-condensing |
| Voltage Supply (maximum) | 30 VDC |
| Weight Of Valve Positioner | 3.5 Kg |
| Repeatability | < 0.25% |
| Attachment To | Linear Actuator, Single Acting |
|---|---|
| Condition | New |
| Pressure Setting Range | 5-100 Psi (0.35-7 Bar) |
| Customized Support | OEM |
| Diagnosticsue | Yes |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Casting |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |