| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Available Constructions | Standalone Pressure Regulator |
| Pressure Registration | Internal |
| Approximate Weight | 1 Pound / 0.5 Kg |
| Characteristic | Compact |
| Operational Pressure Range | Up To 16 Bar |
|---|---|
| Media | Oil And Water |
| Actuation Types | 24 VDC,110/120 VAC,200/240 VAC |
| Flange Types | ANSI, PN, JIS |
| Max Flow | 3,170 GPM |
| Packaging Details | Carton/Wooden Case Packaging |
|---|---|
| Delivery Time | 6-8 weeks |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 800 sets per year |
| Place of Origin | China |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F |
|---|---|
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Action | Single Acting Or Double Acting, Direct Or Reverse |
| Linear (standard) | 5-120 Mm / 0.2-4.7 In |
| Min./ Max.Current | Min./ Max.Current |
|---|---|
| Air Consumption | Sup= 1.4~6 Bar |
| Protection Class | IP66 |
| Body Material | Aluminium |
| Air Supply Pressure | 1.4 - 7.0 Bar ( 20 - 100 Psi ) |
| Colour | Grey |
|---|---|
| Mode Of Action | Double Acting |
| Repeatability | ≤0 .25% |
| Temperature | -40 ° +85° |
| Supply Media | Air Oil Gas |
| Repeatability | +/- 0.2% F.S. |
|---|---|
| Air Consumption | 0.9 SCFM @ 20 Psi |
| Valve Position Confirmation | 4- 20mA Output Monitoring Signal (same Type As Input Signal) |
| Supply Pressure | 20 To 100 Psi (filtered, Dry, Oil Free Air) |
| Air Connections | 1/4" NPT |
| Flow Characteristics | Linear , Modified Linear , Modified Eq% |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Ambient Temperature Range | -40°C To 85°C (-40°F To 185°F) Standard; Extended Options Available |
| Media | Gas |
| Material | Aluminum Alloy (standard) Or Stainless Steel (optional) Housing |
| Port | Main Ports In China |
|---|---|
| Packaging Details | Packing type: cardboard box Dimension: Weight: Approx. 3582: 2.5 kg/set (5.5 pounds) 3582i: 3.6 kg/se(8 pounds) |
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Week |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Fisher |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |