| Signal - Communication | HART 7 Over 4-20mA |
|---|---|
| Diagnostics | Positioner Diagnostics/Advanced Diagnostics/Online Valve Diagnostics |
| Construction / Materials | Copper-free Aluminum Housing/Optional 316SS Housing |
| Operating Temperature | -55°C To +85°C |
| Pneumatics Action | Single Acting, Fail Safe /Rotary And Linear |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Weight | 2 Kg |
| Termination | Screw-type Terminals |
| Optional Output Signals | 4 To 20 MA Position Retransmit |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Warranty | 1 Years |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Model Number | ND 9000 |
| Seal | NBR, EPDM, FKM |
| Minimum Signal | 3.6 MA |
| Temperature Of Media | High Temperature, Low Temperature, Medium Temperature, Normal Temperature |
|---|---|
| Hysteresis | ≤0.3 % |
| Degree Of Protection | IP 66/NEMA 4X |
| Minimum Current | 3.6 MA For Display 3.8 MA For Operation |
| Static Destruction Limit | 100 MA |
| Communication Protocol | HART |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Input Signal | Electric |
| Weight | 3.5 Kg |
|---|---|
| Voltage Supply (maximum) | 30 VDC |
| Minimum Required Operating Current | 3.6 MA |
| Repeatability | < 0.25% |
| Input Signal Range | 4 - 20 MA HART |
| Power Supply | 4-20 MA |
|---|---|
| Ambient Temperature | -58 To 185° F (-50 To 85° C) |
| Diagnostics | Yes |
| Communication | HART Revision 5 Or 7 Protocol |
| Air Supply Pressure | 20 To 150 Psi Max (1.4 To 10.3 Bar) |
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
|---|---|
| Stroke Range | 8-260 Mm |
| Model Number | SRD991 |
| Input Pressure | 1.4-6 Bar |
| Linearity | < 0.4 % Of The Travel Span |
| Input Signal | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Air Supply | 1.4 To 10.3 Bar (20 To 150 Psig) |
| Protection Rating | IP66 |
| Operating Temperature | -40°C To 80°C (-40°F To 176°F) |
| Communication Protocol | HART 6/7 |
| Warranty | 1 Years |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Temperature Of Media | Normal Temperature |
| Body Material | Brass |
| Port Size | 1/2 "; 3/8 "; 1 " |