| Communication Interface | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
|---|---|
| Weight | 3.5KG |
| Power Supply | 4V DC, 120V AC, Or 240V AC |
| Protection Level | IP66 |
| Display Screen | LCD Display Screen, Which Can Display Current Position, Power Status, And Other Information |
| Maximum Output Torque | 600 Nm |
|---|---|
| Ambient Temperature | -20℃ ~ +70℃ |
| Protection Level | IP66 |
| Communication Interface | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Installation Method | Bracket Or Flange Installation |
| Data Interface | Wired |
|---|---|
| Diagnosticsue | Yes |
| Input Signal | Electric |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Material | SS304, SS316 Or Customize |
|---|---|
| Ambient Temperature | -20°C To +60°C |
| Product Name | Flowserve Valve Positioner |
| Warranty | 1 Year |
| Accuracy | ±1%,±1.6% |
| Packaging Details | Packing type: cardboard box/non-fumigation wooden box |
|---|---|
| Brand Name | FOXBORO |
| Model Number | FOXBORO SRD991 |
| Valve Size | DN 15 To DN 50 |
|---|---|
| Port Size | 1/2 "; 3/8 "; 1 " |
| Body Material | Stainless Steel |
| Repeatability | ±0.1% |
| Temperatures | -196°C To 600°C (-321°F To 1112°F) |
| Type | Pneumatic Diaphragm Actuator |
|---|---|
| Operating Pressure | 3.0 - 4.2 Bar /44 - 60 Psi |
| Outout Thrust | 1890 - 22800 N / 424 - 5125 Lb.f |
| Series | VD - Linear Single Acting |
| Temperature Range | -55 ...+85 °C / -67 ...+185 °F |
| Warranty | 1 YEAR |
|---|---|
| Model Number | 3200MD |
| Output Signal | 4-20 MA DC |
| Air Supply Pressure | 140 To 700kPa |
| Electrical Connections | 1/2 NPT Internal Thread |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Application | All Pneumatic Actuators |
| Restrictor Ratio | Adjustable |
| Vibration Resistance | According To EN 837-1 |
| Valve Type | Diaphragm Valve |
|---|---|
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Supply Media | Air, Natural Gas |
| Input Signal | Pneumatic |
| Max Outlet Pressure | 50 Psi |