| Product Name | Samson Positioner Valve Type 3731-3 3730-2 3730-3 3730-4 3730-5 And Digital Positioner For Valve |
|---|---|
| Brand | SAMSON |
| Model | 3730 |
| Matrial | Aluminum /stainless Steel |
| Valve Style | Positioner |
| Type | PLC EtherCAT Coupler Module |
|---|---|
| Package | 100% Original Package |
| Operating Voltage | 220 V |
| I/O Number | 1, 16, 8, 32, 256, 64, 128 |
| Communication Interface | Modbus, CC-Link, Modubus, Profibus, I/O Link, CAN Bus, DeviceNet, EtherCAT, Rs485 |
| Supply Pressure | Beta 5: 1.4-7 Bar (20-100 Psi) /Beta 7: 1.4-10 Bar (20-150 Psi) |
|---|---|
| Ambient Temperature | Standard: -40°C To +85°C (-40°F To +185°F) |
| Communication | HART 5/7, FF Foundation Fieldbus (Optional) |
| Application Industry | Oil & Gas, Chemical, Power Industry Valve Control |
| Ingress Protection (IP) | IP66/67 (Dust/Waterproof) |
| Input Signal Range | 4-20 MA (split Range Minimum Amplitude 8 MA) |
|---|---|
| Air Supply | 20 To 100 Psig (regulate 5 To 10 Psi Above Actuator Spring Range) |
| Actuator Stroke | 20 Mm To 150 Mm Or 55 ° To 90 ° |
| Action | Single Acting/fail Vent/Double Acting |
| Operating Temperature | -4 °F To +158 °F |
| Pressure Class | ANSI CL150, ANSI CL300, ANSI CL600, ANSI CL1500 |
|---|---|
| Control Signal | 4-20 MA |
| Critical Service | Dirty Service, Erosive |
| Gas Supply Pressure Range | 140 To 700 KPa |
| Material | Carbon Steel |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
|---|---|
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Condition | New And Origin |
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, TIIS, Natural Gas Certified |
| Warranty | One Year |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |
| Condition | New And Origin |
|---|---|
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Type | Digital Valve Positioner |
| Supply Pressure | 20 - 100 Psi (1.4 – 7 Bar) |
| Certifications | ATEX, FM, IEC, And CSA Approvals. Intrinsically Safe And Non-incendive (energy Limited) |
| Type | Digital Valve Positioner |
|---|---|
| Storage Temperature Limits | -58°F To 200°F (-50°C To 93°C) |
| Relative Humidity | 10 To 90% Non-condensing |
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi |
| Valve Type | Ball Valve, Butterfly Valve, Check Valve, Gate Valve, Globe Valve, Diaphragm Valve |
| Customized Support | OEM |
|---|---|
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Input Signal | Electric |
| Max Outlet Pressure | 101 Psig |
| Cardboard Box + Protection | Air, Non Corrosive Gas |