| PRODUCT | Positioner |
|---|---|
| Universal Design | Linear Or Rotary Applications |
| Hazardous Area Certification | ATEX / FM / CSA / IEC Intrinsic |
| Paint | Grey Polyurethane (category C4 Per ISO 12944-2) |
| Case/Cover | Aluminum ASTM 360 |
| Remote Position Sensor | 1 KOhms |
|---|---|
| PRODUCT | Positioner |
| Ambient Temperature Limits | -50ºC To 85ºC (-58ºF To 185ºF) |
| Power Supply | Taken From 4-20mA |
| Valve Setpoint | 4-20mA, 450 Ohms Input Resistance |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
|---|---|
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Condition | New And Origin |
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, TIIS, Natural Gas Certified |
| Warranty | One Year |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
|---|---|
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Input Signal | Electric |
| Data Interface | Wired |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
|---|---|
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Condition | New And Origin |
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, TIIS, Natural Gas Certified |
| Warranty | One Year |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | Yes |
| Input Signal | Electric |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Input Signal | 4~20mA DC |
|---|---|
| Stroke | 10~150mm(Linear Type), 0~900(Rotary Type) |
| Supply Pressure | 0.14-0.7MPa(1.4-7bar) |
| Air Connection | PT1/4, NPT1/4, G1/4 |
| Gauge Connection | PT1/8, NPT1/8 |
| Product Name | Ball Valve KOSO Pneumatic Valves 310K On 6300RC, 6500RA, 7300RB Actuator For On-off Service, Controlling Liquid, Gas An |
|---|---|
| Brand | KOSO |
| Model | 310K |
| Hazardous Area Classification | Ex H IIC Tx Gb |
| Accuracy | 0.15 |
| Attachment | Pipe Or Wall Mounting |
|---|---|
| Mounting Position | Upright, Condensate Drainage Downwards |
| Ambient Temperature | -40 … +60°C |
| Material | Steel |
| Weight, Approx. | 1.8 Kg |
| Valve Setpoint | 4-20mA, 450 Ohms Input Resistance |
|---|---|
| Housing Material | Aluminum |
| Orifice | DN 4.0 |
| Repeatability | ±0.1% |
| Degree Of Protection | IP 54 |