| Communication Protocol | HART 7 |
|---|---|
| Maximum Output Pressure | 145 Psig |
| Input Signal | 4-20 MA DC, 24 VDC |
| Position Control | Throttling Control, On/off |
| Media Supply | Air Or Natural Gas |
| Body Type | Top And Bottom Guided Double Seated Globe Valves |
|---|---|
| Body Size | 1-1/4" (25A) - 14" (350A) For 520C; 3/4" (20A) - 8" (200A) For 530C |
| Body Rating | ANSI Class 150-600, JIS 10K-40K |
| Fluid Temperature | -196°C To +538°C |
| Connections | Flanged (RF RTJ), Butt Weld, Socket Weld |
| Full Bore Size | 1 1/2" (40A) ~ 12" (300A) |
|---|---|
| Reduced Bore Size | 6" *4" ~ 12" *10" |
| Body Rating | ANSI Class 150~300, JIS 10K~20K |
| Fluid Temperature | -20 ~ +200°C |
| Body Materials | SCPH2/WCB, SCS14A/CF8M |
| Communication Platform | HART |
|---|---|
| Type | Digital Valve Positioner |
| Supply Pressure | 20 - 100 Psi (1.4 – 7 Bar) |
| Warranty | 1 Year |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Packaging Details | Carton/Wooden Case Packaging |
|---|---|
| Delivery Time | 6-8 weeks |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 800 sets per year |
| Place of Origin | China |
| Certifications | ATEX, FM, IEC, And CSA Approvals. Intrinsically Safe And Non-incendive (energy Limited) |
|---|---|
| Model Number | SVI1000 |
| Type | Digital Valve Positioner |
| Warranty | 1 Year |
| Communication Platform | HART |
| Electrical Connection | 1/2-14 NPT Conduit Connection |
|---|---|
| CONTROL LOOP | 4 To 20 MA |
| Sensitivity | ≤ 0.25% |
| PRODUCT | Positioner |
| COMMUNICATION | HART® |
| Control Signal | 4-20 MA |
|---|---|
| Critical Service | Dirty Service, Erosive |
| Pressure Class | ANSI CL150, ANSI CL300, ANSI CL600, ANSI CL1500 |
| Gas Supply Pressure Range | 140 To 700 KPa |
| Certifications | PED, CUTR, ATEX, CRN |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
|---|---|
| Remaining Parts | 300 Series Stainless Steel, Nitronic 60 |
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Temperature Range | 0-200 Degrees Fahrenheit |
| Version | ANSI |