| Nominal Pressure | PN1.6~42MPa ANSI 150~2500LB |
|---|---|
| Inherent Characteristics | Linear |
| Temperature Range | −196 To 400°C |
| Application | Low Emission Gland Packing |
| Nominal Diameter | DN15~DN600 |
| Mounting Type | Direct Or Remote Mounting On Rotary Or Linear Control Valves |
|---|---|
| Communication Protocol | HART (Highway Addressable Remote Transducer) |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psi) |
| Air Consumption | Approx. 0.4 Kg/h (at 1.4 Bar) |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
|---|---|
| Supply Media | Non Corrosive Gas |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Supply Pressure | 1.4 To 6 Bar (20 To 90 Psi) |
|---|---|
| Perm. Operating Voltage | 9 To 32 V DC, Power Supply Over Bus Line |
| Hysteresis | ≤ 0.3 % |
| Sensitivity | ≤ 0.1 % |
| Permissible Ambient Temperature | -40 To +80 °C, With Metal Cable Gland |
| Input Signal | Electric |
|---|---|
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Diagnostics | Yes |
| Type | Butterfly Valves |
|---|---|
| Brand Name | Keystone |
| Model | F990 |
| MOQ | 1 Set |
| Size | DN15 To DN300 |
| Type | Butterfly Valves |
|---|---|
| Brand Name | Keystone |
| Model | F990 |
| MOQ | 1 Set |
| Size | DN15 To DN300 |
| Packaging Details | Carton/Wooden Case Packaging |
|---|---|
| Delivery Time | 6-8 weeks |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 800 sets per year |
| Place of Origin | China |
| Certifications | ATEX, CUTR |
|---|---|
| Diagnostics(Fisher 377) | No |
| Input Signal | Pneumatic |
| Max Outlet Pressure | 150 Psig |
| Mounting Type | Actuator Mount |
| Type | V Type Control Ball Valve |
|---|---|
| Body Material | Carbon Steel, Stainless Steel, Alloy Steel, Duplex Steel |
| Trim Material | Stainless Steel, Alloy Steel, Duplex Steel |
| Face To Face | ISA S75.04 (ANSI Class 150~600) |
| Seal Face Type | WF, WJ, RF, RTJ, FF |