| Trim Sizes | 3” Through 24” (80 Through 600 Mm) |
|---|---|
| Pipe Sizes | 3” Through 48” (80 Through 1200 Mm) |
| Ratings & Connections | Flanged: ANSI 150 - 2500 UNI-DIN 10 - 400; Welded: BW |
| Body Materials | Carbon Steel; Chrome-moly |
| Actuators | Model 87/88 Multi-spring Diaphragm; Model 37/38 Spring Diaphragm; Cylinder |
| Type | Triple Offset Butterfly Valve |
|---|---|
| Size | 3" ~ 120" |
| Pressure Rating | ANSI Class 150 ~ 2500 |
| Body Material | Carbon Steel, Stainless Steel, Duplex Steel |
| Seal Ring Structure | Metal Graphite, Metal PTFE, Metal Ring |
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
|---|---|
| Model Number | 3582i |
| Mounting Type | Actuator Mounted |
| Data Interface | Wired |
| Safety Certifications | NIL |
| Area Classification | Explosion Proof, Intrinsically Safe, Non-incendive, Dust |
|---|---|
| Supply Media | Air |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Model Number | 3582i |
| Input Signal | Electric |
| Accuracy | 0.025% Full Scale |
|---|---|
| Output Stability | ±0.01% Of Output Reading Per Hour |
| Communication Interface | HART, FoxCom, RS-232, RS-485 |
| Display | LCD Display, 2 Lines X 16 Characters |
| Weight | Approx. 300g |
| Torque Range | 10 Nm To 32 000 Nm |
|---|---|
| Seal Protection | IP68 |
| Output Speed | 4 To 180 Rpm |
| Ambient Temperature | - 30 °C To +70 °C |
| Version For Longer Running | S2 - 30 Min Duty |
| Storage Temperature Limits | -58° F To 185° F (-50° C To 85° C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi Unit |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Repeatability | ± 0.3% Full Span |
| Temperature Effect | < 0.005% /° F Typical; -40° F To 180° F (< 0.01% /° C ) |
| Body Materials | Carbon Steel |
|---|---|
| Working Range | -10 To +114 % |
| Rated Travel | 7.5/15/30 |
| Model Number | TS800 |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Storage Temperature Limits | -58° F To 185° F (-50° C To 85° C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi Unit |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Repeatability | ± 0.3% Full Span |
| Temperature Effect | < 0.005% /° F Typical; -40° F To 180° F (< 0.01% /° C ) |
| Standard Operating Temperature | -20°C To 70°C, Custom Range Available On Request |
|---|---|
| Operating Pressure | 3-7 Bar, Design Pressure Up To 10 Bar |
| Housing Material Option 1 | Painted RAL 7001 Aluminium |
| Housing Material Option 2 | Stainless Steel 316 |
| Pilot Signal Connection | ND 1/4" |