| Degree Of Protection | IP 66 |
|---|---|
| Sensitivity | ≤ 0.1 % |
| Load Impedance | Max. 6.3 V (corresponding To 315 Ω At 20 MA) |
| Model Number | 3725 Positioner |
| Housing | Polyphthalamide (PPA) |
| Stroke Length | 0-100mm |
|---|---|
| Supply Pressure | 3-15psi |
| Valve Size | 1/2-2 Inch |
| Accuracy | ±0.2% Of Span |
| Humidity Range | –40 To 85ºC (-40 To 185ºF) |
| Voltage | 110V/220V |
|---|---|
| Port | Main Ports In China |
| Communication Protocol | HART |
| Actuator Area | 160 Cm² · 320 Cm² |
| Connectin | 1/4 NPT |
| Voltage Supply (maximum) | 30 VDC |
|---|---|
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Humidity | 0-100% Non-condensing |
| Communication Protocol | HART |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Degree Of Protection | IP 66 |
|---|---|
| Sensitivity | ≤ 0.1 % |
| Load Impedance | Max. 6.3 V (corresponding To 315 Ω At 20 MA) |
| Model Number | 3725 Positioner |
| Housing | Polyphthalamide (PPA) |
| Voltage Supply (maximum) | 30 VDC |
|---|---|
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Humidity | 0-100% Non-condensing |
| Communication Protocol | HART |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Condition | New |
|---|---|
| Structural Design | Digital, Electropneumatic Positioner |
| Mode Of Operation | Single-acting, Double Acting |
| Mounting Position | Any |
| Setting Options | Via Display And Pushbuttons |
| Type | 3582i |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Data Interface | Wired |
| Diagnosis | No |
| Input Signal | Electric |
| Rated Flow Coefficient | Maximum CV Value Of 470 |
|---|---|
| Valve Connection | ISO 5211 Direct Mounting Or VDI/VDE 3845 Mounting With Adapter |
| Material | Aluminum Alloy Or Stainless Steel |
| Valve Travel Range | 10mm To 100mm |
| Zero Point Drift | Less Than 0.1% Of The Maximum Travel Value |
| Temperature | ≤0.15 %/10 K |
|---|---|
| Model Number | 3730-3 Samson Valve Positioner |
| Media | Gas |
| Sensitivity | ≤0.1 % |
| Hysteresis | ≤0.3 % |