| Product Name | Masoneilan SVI2 Digital Valve Positioner |
|---|---|
| Condition | New |
| Valve Type | Linear Or Rotary Motion Control Valve |
| Repeatability | ± 0.3 Percent Full Span |
| Power Supply | 4-20mA |
| Temperature Range | Model-dependent (common 18–113 °C) |
|---|---|
| Setpoint Accuracy | ±2–3 °C |
| Pressure Rating | Up To 10–16 Bar (model-dependent) |
| Body Material | Cast Iron, Bronze, Stainless Steel |
| Connections | Flanged Or Threaded |
| Pneumatics | Air Or Sweet Natural Gas |
|---|---|
| Power Supply | 4-20mA |
| Connections (Supply And Actuator) | 1/2" NPT |
| Accuracy | ± 0.5 Percent Full Span |
| Valve Type | Control Valve |
| Type | 3620JP |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Data Interface | Wired |
| Diagnosis | No |
| Input Signal | Electric |
| Model Number | Logix 3200MD Digital HART Positioner |
|---|---|
| Maximum Voltage | 30.0 VDC |
| Weight | 8.3 Pounds (3.9 Kg) Aluminum 20.5 Pounds (9.3 Kg) Stainless Steel |
| Repeatability | <0.05% Full Scale |
| Power Supply | Two-wire, 4-20 MA 10.0 To 30.0 VDC |
| Size | 1/2 |
|---|---|
| Heating Jacket | Class 150 |
| Product | Control Valve |
| Std. Materials | Cast Iron, Carbon Steel, Stainless Steel, Monel |
| Customized Support | OEM |
| Housing Material | Cast, Powder-painted Aluminum, Stainless Steel |
|---|---|
| Repeatability | <0.05% Full Scale |
| Maximum Voltage | 30.0 VDC |
| Power Supply | Two-wire, 4-20 MA 10.0 To 30.0 VDC |
| Model Number | Logix 3200MD Digital HART Positioner |
| Valve Type | Linear Or Rotary Motion Control Valve |
|---|---|
| Repeatability | ± 0.3 Percent Full Span |
| Required Terminal Voltage | 9 VDC At 20mA |
| Power Supply | 4-20mA |
| Minimum Current Signal | 3.2mA |
| Maximum Voltage | 30.0 VDC |
|---|---|
| Compliance Voltage | 10.0 VDC @ 20 MA |
| Repeatability | <0.05% Full Scale |
| Model Number | Logix 3200MD Digital HART Positioner |
| Communications | HART Protocol |
| Model | Spirax Sarco SP7-10, SP7-11 And SP7-12 Smart Valve Positioners With EZ Control Valve |
|---|---|
| Connection Type | 2 Wire |
| Output Signal | 4 ~ 20 MA DC |
| Brand | Spirax Sarco |
| Bus/Sensor | 4-20 MA Transmitter |