| Temperature Of Media | High Temperature |
|---|---|
| Media | Gas |
| Air Connections | G Or NPT |
| Structure | Angle |
| Rotation Angle | Min 2.5° Max 100° |
| Diagnostics | Yes |
|---|---|
| Max Outlet Pressure | 145 Psi |
| Communication | HART |
| Media | Gas |
| Model Number | IQ Series |
| Condition | New Original |
|---|---|
| Country Of Origin | China Or Germany |
| Power | Electric |
| Structure | Integral Controls |
| Port Size | Customized |
| Protection | IP65/IP67 |
|---|---|
| Storage Function | 1000 Record Can Be Saved |
| Fluid Media | Air, Water, Oil, Gas |
| Alarm Outputs | No Flow, High Alarm And Low Alarm |
| Medium Temperature | Up To 400 °C |
| Product Name | Chinese Electric Control Valve With ROTORK IQ2 IQ3 Electric Valve Actuator |
|---|---|
| Brand | ROTORK |
| Model | IQ Range |
| Matrial | Alloy/Steel |
| Valve Style | Actuator |
| Voltage | AC / DC 220V, AC 380V,etc |
|---|---|
| Power | Electric |
| Torque | 34~13500Nm |
| Input Signal | 4-20mA DC Or 0-10mA DC |
| Material | Alloy |
| Input Signal | 4-20mA DC Or 0-10mA DC |
|---|---|
| Torque | 34~13500Nm |
| Power | Electric |
| Voltage | AC / DC 220V, AC 380V |
| Frequency | 50HZ / 60HZ |
| Valve Connection | ISO DIN Standard, Custom Designs Optional |
|---|---|
| Control System | Integrated Control Power Electronics With Frequency Converter |
| Valve Protection | Soft Start Stop Functionality For Valve Protection |
| Motor Protection | Full Motor Protection And Automatic Phase Sequence Correction |
| Torque Limitation | Electronic Torque Limitation Function |
| Air Connections | G Or NPT |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Output Speeds | 4 To 180 Rpm |
| Handwheel Operation | Manual |
| Linearity | <0.4% |
| Torque Range | 100-2300 Nm |
|---|---|
| Ambient Temperature | -25 ° C ~+70° C |
| Electrical Interface | 2 NPT 3/4,2 NPT1 1/2 |
| Protection Class | IP67. Optional IP68 |
| Noise Level | Less Than 75 DB Within 1 M |