| Size | 1/2 |
|---|---|
| Heating Jacket | Class 150 |
| Customized Support | OEM |
| Pressure Rating | Class 125 To 300 |
| Temperature Range | -320 To +842 °F (-196 To +450 °C) |
| Product Name | Flow Control Valve |
|---|---|
| Type | Butterfly Valves |
| Brand Name | Keystone |
| Model | F9 |
| Size | DN15 To DN100 |
| Product Name | Flow Control Valve |
|---|---|
| Type | Butterfly Valves |
| Brand Name | Keystone |
| Model | F9 |
| Size | DN15 To DN100 |
| Temperature Range | -30°C To +70°C |
|---|---|
| Protection Class | IP68 |
| Torque Range | 10 Nm-32000 Nm |
| Power Supply | 3ph/400V/50Hz (other Voltage On Request) |
| Packaging Details | As required |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Version For Longer Running | S2 - 30 Min Duty |
| Torque Range | 10 Nm To 32,000 Nm |
| Output Speeds | 4 To 180 Rpm |
| Repeatability | <0.5% |
| Valve Size | 1 · 1½ · 2 · 2½ · 3 · 4 |
|---|---|
| Material | Steel |
| Pressure Rating | Class 125 Class 150 Class 300 |
| Weight, Approx. | 1.8 Kg |
| Degree Of Protection | IP 54 |
| Type | Butterfly Valves |
|---|---|
| Brand Name | Keystone |
| Model | F990 |
| MOQ | 1 Set |
| Size | DN15 To DN300 |
| Type Of Duty | SA: S2 - 15/30 Min; SAR: S4 - 25/50%, S5 - 25% |
|---|---|
| Torque Range | Refer To Name Plate (adjustable Tripping) |
| Output Speed | Refer To Name Plate |
| Turns Per Stroke | 1-500 (standard); Up To 5,000 (option) |
| Heater Power | 12.5-25 W (110-400 V AC) |
| Type Of Duty | SA: S2 - 15/30 Min; SAR: S4 - 25/50%, S5 - 25% |
|---|---|
| Torque Range | Refer To Name Plate (adjustable Tripping) |
| Output Speed | Refer To Name Plate |
| Turns Per Stroke | 1-500 (standard); Up To 5,000 (option) |
| Heater Power | 12.5-25 W (110-400 V AC) |
| Communication Platform | HART |
|---|---|
| Type | Digital Valve Positioner |
| Supply Pressure | 20 - 100 Psi (1.4 – 7 Bar) |
| Warranty | 1 Year |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |