| Storage Temperature Limits | -58° F To 185° F (-50° C To 85° C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi Unit |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Repeatability | ± 0.3% Full Span |
| Temperature Effect | < 0.005% /° F Typical; -40° F To 180° F (< 0.01% /° C ) |
| Input Signal | 4~20mA DC |
|---|---|
| Impedance | 250±15Ω |
| Supply Pressure | 0.14~0.7MPa |
| Stroke | 10~150mm 0~90º |
| Air Connection | P(NPT) 1/4 |
| Communication Platform | HART |
|---|---|
| Type | Digital Valve Positioner |
| Supply Pressure | 20 - 100 Psi (1.4 – 7 Bar) |
| Warranty | 1 Year |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Communication Platform | HART |
|---|---|
| Type | Digital Valve Positioner |
| Supply Pressure | 20 - 100 Psi (1.4 – 7 Bar) |
| Warranty | 1 Year |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Condition | New And Origin |
|---|---|
| Signal - Supply | 4-20 MA Control Signal/No External Power Required |
| Model Number | SVI1000 |
| Warranty | 1 Year |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Attachment | Pipe Or Wall Mounting |
|---|---|
| Mounting Position | Upright, Condensate Drainage Downwards |
| Ambient Temperature | -40 … +60°C |
| Material | Steel |
| Weight, Approx. | 1.8 Kg |
| Weight Of Valve Positioner | 2.5 Kg (5.5 Lb) |
|---|---|
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7.0 Bar |
| Protection | IP66 |
| Input Signal Range | 4 - 20 MA HART |
| Packaging Details | Cardboard box/Wooden crate |
| Product Name | Samson Positioner Valve Type 3731-3 3730-2 3730-3 3730-4 3730-5 And Digital Positioner For Valve |
|---|---|
| Brand | SAMSON |
| Model | 3730 |
| Matrial | Aluminum /stainless Steel |
| Valve Style | Positioner |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
|---|---|
| Maximum Outlet Pressure | 150 Psi |
| Connection | ISO5211 |
| Ambient Humidity | 10 To 95% Non-condensing |
| Lining | Without |
| Input Resistance | 400 Wmax/20 MA |
|---|---|
| Approval Bodies | Intrinsically Safe CCC |
| Weight | 1.7kg(3.7 Lbs) |
| Vibration Characteristics2G At 5 To 400 Hz | 2G At 5 To 400 Hz |
| Input | 4 To 20 MA HART Communication |