| Housing Material | Aluminum OR Stainless Steel |
|---|---|
| Supply Pressure | 1.4-8bar |
| Protection Class | IP66 |
| Condition | New |
| Humidyty | Class 1 |
| Storage Temperature Limits | -58° F To 185° F (-50° C To 85° C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi Unit |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Repeatability | ± 0.3% Full Span |
| Temperature Effect | < 0.005% /° F Typical; -40° F To 180° F (< 0.01% /° C ) |
| Condition | New And Origin |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Mounting Type | Actuator Mounted |
| Warranty | 1 Year |
| Model Number | 3582i |
| Ex | Ex Ia IIC T4 |
|---|---|
| Model Number | 3800sa |
| Proof | IP66 |
| Warranty | 1 Year |
| External Parts | Stainless Steel 1.4571 And 1.4301 |
| Model Number | ND7000 |
|---|---|
| Housing Material | Anodised Aluminium Alloy An Composited Polymer |
| IP Degree Of Protection | IP66 |
| Voltagemax | 30VDC |
| Output Signal | 4-20 MA |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Torque Range | 10 Nm To 32 000 Nm |
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Version For Longer Running | S2 - 30 Min Duty |
| Certifications | ATEX, FM, IEC, And CSA Approvals. Intrinsically Safe And Non-incendive (energy Limited) |
| Ex | Ex Ia IIC T4 |
|---|---|
| Max Pressure | 100PSI |
| Warranty | 1 Year |
| Proof | IP66 |
| Model Number | 3800sa |
| Output Speed | 4 To 180 Rpm |
|---|---|
| Certifications | ATEX, FM, IEC, And CSA Approvals. Intrinsically Safe And Non-incendive (energy Limited) |
| Corrosion Protection | KS |
| Seal Protection | IP68 |
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Input Signal | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Air Supply | 1.4 To 10.3 Bar (20 To 150 Psig) |
| Protection Rating | IP66 |
| Operating Temperature | -40°C To 80°C (-40°F To 176°F) |
| Communication Protocol | HART 6/7 |
| Product Name | TopWorx PD Series Smart Valve Positioner |
|---|---|
| Configurable Alarms | (PD100) No;(PD200) Yes |
| Air-Supply Pressure | 2.8 To 8 Bar (40 To 116 Psi) |
| Actuator Action | Rotary & Linear, Single & Double, Direct (DA) & Reverse (RA) |
| Temperature Range | -40°C To +65°C (-40°F To +149°F) |