| Motion Type | Linear/Rotary |
|---|---|
| Acting Type | Single / Double |
| Supply Pressure | 0.14 To 0.7 MPa (1.4 To 7 Bar) |
| Conduit Entry | G 1/2 Or 1/2 NPT Or M20x1.5P |
| Air Connection | Rc 1/4 Or 1/4 NPT Or G 1/4 |
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
|---|---|
| Max Outlet Pressure | 101 Psig |
| Supply Media | Air, Non Corrosive Gas |
| Diagnostics | Yes |
| Packaging Details | Cardboard box/Wooden crate |
| Certifications | ATEX, FM, IEC, And CSA Approvals. Intrinsically Safe And Non-incendive (energy Limited) |
|---|---|
| Handwheel Operation | Manual |
| Output Speed | 4 To 180 Rpm |
| Version For Longer Running | S2 - 30 Min Duty |
| Warranty | 1 Year |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
|---|---|
| Communication | HART |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Diagnostics | Yes |
| Supply Power | Loop Powered, 4-20 MA |
| Housing Material | Low Copper Chromated Aluminum (ASTM A360) |
|---|---|
| Protection Rating | IP66 / NEMA 4X |
| Weight | 2 Kg (4.5 Lb) |
| Input Power/Signal | 3.2-24 MA; Compliance: 9 VDC At 20 MA, 11 VDC At 4 MA |
| Optional Outputs | Two Solid-state Switches (1A/30 VDC); 4-20 MA Position Retransmit |
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Model Number | DVC2000 |
| Input Signal | Electric |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Type | Unbalance Plug Type |
|---|---|
| Body Size | 1/2"--8" (15A~200A DN15~DN200) |
| Plug Form | P-port Single Seated, Q-port Single Seated, Linear, On-off |
| Body Ratings | JIS 10K,20K,30K,40K; ANSI Class 150,300,600; PN 16,40,63,100 |
| Body & Bonnet Material | SCPH21/WC6, SCPH32/WC9, Etc. Alloy Steels |
| Communication | FOUNDATION Fieldbus (ITK 5.1) |
|---|---|
| Input Signal | Bus-powered, 9-32 V DC |
| Actuator Type | Single/Double-acting, Linear/rotary |
| Stroke Range | 3-130 Mm (linear) / 30-100° (rotary) |
| Air Supply | 30-150 Psig (2-10 Bar) |
| Model Number | TZIDC-200 |
|---|---|
| Storage Temperature Limits | -58°F To 200°F (-50°C To 93°C) |
| Relative Humidity | 10 To 90% Non-condensing |
| Fast Transient Burst | No Effect At 2 KV |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Power Source | Local |
| Area Classification | Explosion Proof, Intrinsically Safe, FISCO, Type N, Flame Proof, Non-incendive For FM |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |