| Colour | Grey |
|---|---|
| Mode Of Action | Double Acting |
| Repeatability | ≤0 .25% |
| Temperature | -40 ° +85° |
| Supply Media | Air Oil Gas |
| Packaging Details | Cardboard box + protection |
|---|---|
| Delivery Time | 45-70 work days |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 sets per year |
| Brand Name | Flowserve |
| Body Type | 3/4"(20A)-8"(200A), 2"(50A)-6"(150A), 1/2"(15A)-12"(400A) |
|---|---|
| Body Rating | ANSI Class 150-600 JIS 10K-40K |
| Fluid Temperature | -45~+300°C, -196~+538°C |
| Body Materials | SCPH2/WCB, SCS13A/CF8, SCS14A/CF8M, A105, F11, F22, SUS316 Etc. |
| Trim Materials | SCS14A/CF8M, SCS24, SUS316, SUS316+Stellite, A105, SUS316+Stellite |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
|---|---|
| Air Supply Pressure | 140 To 700 KPa |
| Communication System | HART6 Communication Only |
| Accuracy | ±1.0% F.S. |
| Ambient Temperature | -40 To +80°C |
| Supply Power | 4 To 20mA, Loop Powered |
|---|---|
| Electrical Connections | PF 1/2,NPT 1/2,M20x1.5 |
| Output Range | 0-7 Bar (0- 100 Psi) |
| Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psi) |
| Pneumatic Connections | PT 1/4,NPT 1/4 |
| Diagnostics | Yes |
|---|---|
| Construction / Materials | Copper-free Aluminum Housing |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe/Rotary And Linear |
| Supply Pressure(Single-Acting) | 20 To 100 Psi Max (1.4 To 6.9 Bar) |
| Weight Of Valve Positioner | 2.5 Kg (5.5 Lb) |
|---|---|
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7.0 Bar |
| Protection | IP66 |
| Input Signal Range | 4 - 20 MA HART |
| Packaging Details | Cardboard box/Wooden crate |
| Air Consumption | 0.082 Nm³/h @ 4.1 Bar(0.048 SCFM @ 60 Psi) |
|---|---|
| Sensitivity | ≤ 0.25 % |
| Communications | HART 6 And 7 |
| Output Air Capacity | 20.8 Nm³/h @ 4.1 Bar(12.2 SCFM @ 60 Psi) |
| Customized Support | OEM |
| Acting Type | Single / Double |
|---|---|
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Supply Pressure | 0.14 To 0.7 MPa (1.4 To 7 Bar) |
| Stroke | 10 To 150 Mm / 55 To 110° |
| Standard Type | -30 To 85 °C (-22 To 185 °F) |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
|---|---|
| Air Supply Pressure | 140 To 700 KPa |
| Communication System | HART6 Communication Only |
| Accuracy | ±1.0% F.S. |
| Ambient Temperature | -40 To +80°C |