| Operating Temperature | -52 To 85 °C (-62 To 185 °F) |
|---|---|
| Current Signal Output | 4 - 20 MA |
| Communication Protocol | HART Protocol |
| Power Supply Range | 12.5 To 40 VDC (typically 24 VDC) |
| Packaging Details | Cardboard box + protection |
| Input Signal Range | 4 - 20 MA HART |
|---|---|
| Protection | IP66 |
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7.0 Bar |
| Weight Of Valve Positioner | 2.5 Kg (5.5 Lb) |
| Packaging Details | Cardboard box |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Housing Material | Low Copper Chromated Aluminum (ASTM A360) |
|---|---|
| Protection Rating | IP66 / NEMA 4X |
| Weight | 2 Kg (4.5 Lb) |
| Input Power/Signal | 3.2-24 MA; Compliance: 9 VDC At 20 MA, 11 VDC At 4 MA |
| Optional Outputs | Two Solid-state Switches (1A/30 VDC); 4-20 MA Position Retransmit |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
|---|---|
| Protection Class | IP66 |
| Feature | SIL 2 Approved Device |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Packaging Details | Cardboard box |
| Input Signal Range | 4 - 20 MA HART |
|---|---|
| Protection | IP66 |
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7.0 Bar |
| Weight Of Valve Positioner | 2.5 Kg (5.5 Lb) |
| Packaging Details | Cardboard box |
| Enclosure Protection | IP66 |
|---|---|
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psi) |
| Communication Protocol | HART (Highway Addressable Remote Transducer) |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Ambient Temperature Range | -40°C To +80°C (-40°F To +176°F) |
| Power Supply | Two-wire, 4-20 MA ,10.0 VDC Plus Line Losses |
|---|---|
| Input Signal Range | 4 - 20 MA |
| Compliance Voltage | 10 To 32 VDC @ 20 MA |
| Effective Resistance | 500 Ω @ 20 MA Typical |
| Communications | HART Protocol (Logix 382X- Only) |
| Product Name | Samson 3241 Pneumatic Control Valve With Fisher 3582i Digital Positioner |
|---|---|
| Brand | SAMSON |
| Model | 3222 Series |
| Matrial | Alloy/Steel |
| Size | DN 15 To DN 50 G ½ To G 1 |
| Name | Fishers DVC6200 Positioner For ET Control Valve With 667 Pneumatic Actuator 67CFR Filter Regulator |
|---|---|
| Valve Positioner Model | DVC6200 |
| Valve Positioner Brand | Fishers |
| Output Pressure | 1/4 NPT Internal |
| Instrument Power | 11 To 30 VDC At 10 MA |