| Name | Series 4763 And 4763-0 And Type 4763-1 4763-8 4673/6116 4765Electropneumatic Positioners |
|---|---|
| Brand | Samson |
| Model | 4763-0 And 4763-1 4763-8 4673/6116 4765 |
| Working Range | -10 To +114 % |
| Voltage | 24VDC |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |
| Product Name | Rotork YT-1000R Electro-Pneumatic Valve Positioners |
|---|---|
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar / 20 To 102 Psi |
| Air Connection | RC 1/4, 1/4 NPT,G 1/4 |
| Ingaress Protection | IP66 |
| Communication Protocol | HART (Highway Addressable Remote Transducer) |
|---|---|
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psi) |
| Enclosure Protection | IP66 |
| Ambient Temperature Range | -40°C To +80°C (-40°F To +176°F) |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Load Impedance | ≤ 8.2 V |
|---|---|
| Hysteresis | ≤ 0.3 % |
| Sensitivity | ≤ 0.1 % |
| Permissible Ambient Temperature | -20 To +80 °C, With Metal Cable Gland -40 To +80 °C |
| Output Signal | 4 To 20 MA |
| Model Number | TZIDC-200 |
|---|---|
| Storage Temperature Limits | -58°F To 200°F (-50°C To 93°C) |
| Relative Humidity | 10 To 90% Non-condensing |
| Fast Transient Burst | No Effect At 2 KV |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |
| Valve Type | Ball Valve, Butterfly Valve, Check Valve, Gate Valve, Globe Valve, Plug Valve |
|---|---|
| Supply Voltage | 8-30 VDC |
| Communication Protocol | HART 5 Or HART 7 |
| Analog Input Signal | 4-20 MA DC |
| Electrical Connection | 1 /2 NPT Internal Or M20 |
| Input Current Range | 4~20mA DC |
|---|---|
| Air Source Connection Size | PT1/4, NPT1/4 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Pressure Gauge Connection Size | PT1/8, NPT1/8 |
| Normal Operating Temperature Range | 30°C To 85°C (standard Type),-40°C To 85°C (low Temperature Type) |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |